Joanna Ćwiek-Świdecka

Joanna Ćwiek-Świdecka

Dziennikarka działu krajowego „Rzeczpospolitej”

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związana od 2012 r. Jako dziennikarka i redaktorka działu krajowego zajmuje się tematyką społeczną - szczególnie edukacją i sprawami zdrowia. Odpowiada także za akcje społeczne dotyczące ww. dziedzin. Pracę zawodową rozpoczynała w „Gazecie Wyborczej”, w której spędziła cztery lata pisząc o edukacji i rynku pracy. Pracowała także w dzienniku „Polska The Times” (2007-2011) najpierw jako dziennikarka działu krajowego, później ekonomicznego, w którym także pełniła obowiązki kierownika. W latach 2015-2017 była sekretarzem redakcji pisma naukowego „Rynek pracy” wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2010 r. wyróżniona w VIII edycji konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez NBP. Odznaczona także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej medalem „Pro Publico Bono” za działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy.

MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu

Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.

Podcast „Szkoła na nowo”: Dyrektor szkoły: z zakazu prac domowych trzeba będzie się wycofać

Będąc dyrektorem szkoły czuję się tak, jakbym siedział na takiej bombie, która prędzej czy później, ale kiedyś wybuchnie. Choć szkoła, w której pracuję jest bardzo fajna – mówi Jarosław Pytlak, nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie, autorem bloga „Wokół szkoły”.

Joanna Ćwiek-Świdecka: Julia nie żyje. Kuratorium umywa ręce, a nauczyciele oddychają z ulgą

Nauczyciele muszą rozpoznawać sygnały hejtu wśród rówieśników. I stawać na głowie, by tę spiralę nienawiści przerwać.

Sondaż: Polacy wolą pracę i mieszkanie czy świadczenia na dzieci?

Mieszkanie, dobra praca i przyjazny rynek pracy dla kobiet, a nie świadczenie 800+, mogą się przyczynić do wzrostu dzietności – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Jarosław Rzepa: Musimy wygrać wybory prezydenckie

– Część polityków PSL zmieniła zdanie w sprawie związków partnerskich – mówi Jarosław Rzepa, poseł PSL.

Iga Kazimierczyk: obecne zmiany w szkołach to tylko wierzchołek góry lodowej

Zawsze w szkole z tyłu głowy jest zaszyta obawa, że mogą nas na czymś złapać, zarzucić niedopełnienie procedur. Dlatego na wszelki wypadek robi się tak, by nie było się do czego przyczepić – mówi dr Iga Kazimierczyk, prezeska fundacji „Przestrzeń dla Edukacji”, jedna z liderek „Wolnej szkoły”.

„Tęczowy Piątek” z błogosławieństwem kuratorium oświaty

„Tęczowy Piątek” w szkołach w tym roku odbędzie się 25 października. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na różnorodność młodych ludzi. W tym roku odbywa się ono ze wsparciem Kuratorium Oświaty na Mazowszu.

Prof. Ewa Marciniak: PSL i Polska 2050 po wyborach prezydenckich pójdą swoją drogą

Bardzo możliwe, że po wyborach prezydenckich Trzecia Droga się rozpadnie – mówi prof. Ewa Marciniak, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.

MZ: Ponad 3 tys. ciąż w rządowym programie in vitro

Resort zdrowia chwali się liczbą ciąż powstałych w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego. Czy można już mówić o sukcesie rządowego programu in vitro?

Dr Jacek Kucharczyk: Duda nie nadaje się na lidera partii

Nie bardzo mogę sobie wyobrazić, co prezydent Andrzej Duda mógłby robić po zakończeniu swojej kadencji – mówi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.