Leszek Kieliszewski

Leszek Kieliszewski: Schemat Ponziego, czyli co łączy przypadek Palikota z kłopotami Cinkciarza

Cinkciarz sponsorował niemal wszystko i wszędzie. Sceptykom mówiono o know-how, dzięki któremu firma zarabia więcej, a kosztów ma mniej. Podobny geniusz biznesowy miał przyświecać Palikotowi. Tu również marketing grał pierwsze skrzypce.

Lewe zatrudnienie to przestępstwo pracodawcy i pracownika

Zatrudnienie bez pracy, albo inaczej figurowanie na liście płac w spółkach z udziałem Skarbu Państwa było pewnym fragmentem krajobrazu ich funkcjonowania. Zarówno dla kierownictwa średniego szczebla, jak również dla zarządu oczywiste było nie tylko to, że prace poszczególnych departamentów powierzono ludziom bez kompetencji, ale także że spółki zatrudniały specjalistów, których nikt nigdy w pracy nie widział. Wiadomym było, że owi specjaliści może i mają kompetencje (choć częściej nie), ale na pewno mają koneksje.

Leszek Kieliszewski: Skutki uboczne sądowej „kuchni”

Jakiś czas temu na jednym z posiedzeń, na którym rozpatrywano wniosek o uchylenie tymczasowego aresztowania, sędzia szczerze i bez skrępowania wystrzelił: „Szanowni Państwo – jesteśmy w gronie profesjonalistów, wszyscy znamy kuchnię. Ja już to postanowienie mam gotowe i wiem jakie będzie. Oczywiście jeszcze Wam teraz tego nie powiem.” Co tak naprawdę powiedział Sąd? Niepotrzebnie przyszliście. Nie potrzebuję ani prokuratora, ani adwokata, ani tym bardziej wysłuchiwać tego co macie mi do powiedzenia. Marnujecie czas.

Klient przeinformowany to klient niedoinformowany

KNF, UOKiK oraz Sądy podczas sporów klientów z instytucjami finansowymi, kładą nacisk na kwestie informowania klientów o produktach i usługach finansowych – z ich optyki wynika, że klient, a już w szczególności konsument musi być poinformowany o wszystkim. Do tego dochodzą wymogi regulacyjne najczęściej implementowane z unijnych rozporządzeń i dyrektyw. Efekt tego jest taki, że kupując jakikolwiek produkt finansowy lub ubezpieczeniowy otrzymujemy dziesiątki, a niekiedy setki stron dokumentów, których nikt nie czyta.

Jak uzdrowić polski system sądownictwa? Jest na to pięć "recept"

Choć 8 lat rządów poprzedniej władzy minęło pod hasłami reform sądownictwa, to pozostaje eufemistycznie stwierdzić, że były one nieudane. Proces sądowy zamiast przyspieszyć, zwolnił, procedury upraszczano poprzez wprowadzanie kolejnych formalizmów, a w sprawach karnych podnoszono kary i zwiększano uprawnienia prokuratorów doprowadzając jedne i drugie niekiedy do absurdu.

Leszek Kieliszewski: Bankowcy oskarżeni w Aferze GetBack to żadne Wilki z Wall Street

Prawdziwy obraz sprzedaży obligacji GetBacku nie jest ani tak prosty, ani tak jednoznaczny jak ten kreowany przez prokuraturę na potrzeby prasy - pisze Leszek Kieliszewski, adwokat i obrońca bankowców oskarżonych w związku ze sprzedażą obligacji GetBack.

Leszek Kieliszewski: W matni tymczasowego aresztowania

W zbiorowym myśleniu funkcjonuje przekonanie, że aby trafić do aresztu, trzeba sobie na to porządnie zasłużyć. Paradoksalnie znaleźć się w areszcie jest znacznie łatwiej niż się wydaje, natomiast z niego wyjść jest już dużo trudniej. Tymczasowo aresztowany wpada w machinę systemu wymiaru sprawiedliwości stając się jej trybikiem. A jak działa system? Na pewno nie tak jak sobie wyobrażamy i nie tak, jakbyśmy sobie życzyli.

Leszek Kieliszewski: Kredyt 2% na straży dobrych obyczajów

Bezpieczny kredyt 2% na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego jest równie wyczekiwany przez przyszłych kredytobiorców jak przez deweloperów i przedstawicieli branży budowlanej, dotkniętych spowolnieniem związanym z ograniczoną dostępnością kredytów hipotecznych. Choć sama propozycja bezpiecznego kredytu z niskim oprocentowaniem zbiera pozytywne recenzje, to niektóre z proponowanych rozwiązań będą albo martwe, albo banki kredytujące zaczną pełnić rolę przyzwoitek ustalając kto, z kim i od kiedy mieszka.

Leszek Kieliszewski: Kredyt hipoteczny dla najlepiej zarabiających?

Pamiętam lata 2006-2008 kiedy największą popularnością cieszyły się kredyty frankowe. Przyszli frankowicze nie mogli zrozumieć, jak ktoś może być tak bezmyślny, żeby zadłużać się w złotówkach – trzeba nie umieć liczyć żeby brać kredyt w złotówkach, kurs franka może zmieni się o 5-10%, nie ma szans, żeby rata była wyższa od kredytu złotówkowego – argumentowali. Narracja uległa gwałtownej zmianie, gdy kurs franka przebijał kolejne, niewyobrażalne wcześniej pułapy – wtedy okazało się, że banki ich oszukały. Krótko mówiąc frankowicze wiedzieli o ryzyku kursowym, błąd dotyczył jednak skali możliwych wzrostów.

Kto stracił, a kto dopiero straci na restrukturyzacji Getin Noble Banku

Piątkowy komunikat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku nie był zaskoczeniem dla rynku finansowego. Bank miał olbrzymią lukę kapitałową, od lat nie przynosił zysków, a plany naprawcze nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. W tej sytuacji, częstszym pytaniem było nie czy, ale kiedy i jakie działania zostaną podjęte wobec Getinu. Na skutek piątkowej decyzji BFG o wszczęciu restrukturyzacji żaden z interesariuszy Banku nie zyskał, ale wielu albo już straciło, albo dopiero straci.