Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka Iberystyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor sekcji "Kariera i Biznes".

Najbardziej zadowoleni z zarobków są mężczyźni, a wśród kobiet – przedsiębiorczynie

Ponad siedmiu na dziesięciu Polaków nie jest zadowolonych ze swoich zarobków. Wprawdzie ostatnie lata przyniosły szybki wzrost płacy minimalnej i średniego wynagrodzenia, lecz sporą część tego wzrostu „zjadła” inflacja.

Polskie firmy oswajają się z zagranicznymi pracownikami. Chcą ich więcej

Podobnie jak kiedyś praca tymczasowa, tak teraz cudzoziemcy, na czele z Ukraińcami, stają się stałym elementem polityki kadrowej rosnącej grupy pracodawców. Większość z nich planuje w 2025 r. zatrudnić więcej obcokrajowców.

Szefowie nie mogą już liczyć na ponowne zapełnienie biur

Pomimo presji menedżerów, w tym prezesów globalnych korporacji, praca zdalna i hybrydowa nie jest już przywilejem, lecz jednym z modeli pracy. Tak też traktuje ją ponad połowa polskich pracowników.

Pomimo szturmu na oferty pracy firmom wciąż trudno o talenty

Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.

Świat na walizkach – prawie miliard chętnych do emigracji

Niemal co szósty mieszkaniec świata chciałby na stałe przenieść się za granicę. W Afryce Subsaharyjskiej marzy o tym ponad jedna trzecia badanych. I coraz więcej osób próbuje te marzenia zrealizować.

Warszawa nadrabia zaległości w globalnym rankingu miast

Stolica Polski wspięła się w tym roku o cztery miejsca w światowym zestawieniu, które ocenia biznesową atrakcyjność miast. Warszawa nadal zajmuje jednak odległą, 61. pozycję.

Jakich pracowników potrzebują firmy w Polsce

Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.

Płace rosną, ale kosztem miejsc pracy

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.

Czarne chmury nad motoryzacją. Wiele firm chce zwalniać pracowników

Takiego pesymizmu w polskiej branży automotive nie było od lat. Niemal co trzeci zakład planuje zwolnienia.

Polacy wyróżniają się na plus w globalnym badaniu talentów

Pracownicy nad Wisłą częściej deklarują poczucie dobrostanu i stabilności zawodowej niż ogół badanych na świecie, choć są nieco mniej zadowoleni z szefów i mniej pewni pracy.