Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka Iberystyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor sekcji "Kariera i Biznes".

Polacy za biedni na czterodniowy tydzień pracy? Obawy firm

Choć w części branż i firm ograniczenie liczby godzin pracy nie byłoby problemem, to w wielu sektorach, na czele z ochroną zdrowia, pogłębiłoby niedobór pracowników.

Polacy chcą szybko przejść na emeryturę i cieszyć się życiem

Chociaż od kilku lat przybywa pracujących emerytów, to większość osób w wieku przedemerytalnym nie planuje wydłużenia aktywności zawodowej – wynika z nowego badania, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

W wielu branżach może być teraz trudniej o oferty pracy

Ubiegły rok był kolejnym okresem spadku liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, a przewidywania firm nie dają większych nadziei na odbicie w najbliższych miesiącach.

Pracodawcy walczą o powrót do biur. I na razie wygrywają

Jeśli nie chcesz zrezygnować z pracy zdalnej, musisz się liczyć z mniejszym wyborem ofert, a niekiedy ze zwolnieniem.

W Polsce nasilą się niedobory kadr. "Technologia podzieli klasę średnią na dwie części"

Firmy powinny się szerzej otworzyć na osoby, które nie zawsze mają kierunkowe wykształcenie czy umiejętności dopasowane do stanowiska – mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Wysuszona preria”. Gwałtowny wzrost płac może powrócić?

Najnowsze badania planów firm wskazują, że 2025 rok przyniesie ożywienie w rekrutacji, pomagając zrównoważyć układ sił pracodawców i pracowników. Jednak nie wszędzie i nie na długo.

Powrót nawet tysięcy amerykańskich Polaków nie wpłynie na rynek pracy

Firmy borykające się z niedoborem rąk do pracy nie powinny liczyć na polskich emigrantów deportowanych z USA. Część z nich może wręcz rywalizować o pracowników.

Polskie firmy nie muszą już mocno walczyć o pracowników

Chociaż 59 proc. przedsiębiorstw nad Wisłą ma problemy ze zdobyciem odpowiednich kandydatów do pracy, to Polska jest teraz wśród państw o najmniejszym niedoborze talentów. W tym roku ten wskaźnik jest najniższy od sześciu lat.

Pracownicy chcą się szkolić w AI i liczą na pomoc pracodawcy

Na całym świecie, w tym w Polsce, najbardziej pożądanym przez pracowników obszarem podwyższania umiejętności jest teraz sztuczna inteligencja.

Kariera do siedemdziesiątki? Warto już zadbać, by móc pracować dłużej

Coraz więcej Polaków wydłuża okres aktywności zawodowej. Robią to głównie ze względów finansowych, ale niektórzy także z chęci samorealizacji i utrzymania roli społecznej.