Przymusowa restrukturyzacja pułapką dla frankowiczów
Przymusowa restrukturyzacja została przeprowadzona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w taki sposób, że stracą na tym „frankowicze”. Kiedy po wielu latach batalii sądowych kredytobiorcy namówieni na skrajnie ryzykowne kredyty zaczęli wygrywać, przed nimi władze stworzyły kolejny problem. BFG przeprowadził operację w taki sposób, aby wszystkie w miarę dochodowe części biznesu przenieść do nowej spółki utworzonej wspólnie z kilkoma bankami komercyjnymi, a część związaną z udzielaniem toksycznych kredytów pozostawić bez żadnego majątku w banku – kadłubku.
Nieważna umowa kredytu – i co należy robić dalej?
Przyjęcie stanowiska, że to dopiero wyrok sądu dokonuje tzw. unieważnienia umowy, prowadziłoby do wniosku, że przed taką decyzją jest ona ważna i w pełni skuteczna, co byłoby wprost sprzeczne z art. 385(1) § 1 kodeksu cywilnego i z art. 6 ust. 1 dyrektywy europejskiej.
Kodeks karny: kary nie ograniczają przestępczości
Obecne kary urągają poczuciu sprawiedliwości oraz nie zapewniają skutecznego ograniczania przestępczości. Ze społecznego punktu widzenia to surowsze karanie jest opłacalne – pisze Jacek Czabański.