W cieniu zmian w procedurze karnej ukryły się zmiany w kodeksie karnym. Mają one charakter rewolucyjny i prowadzą do wielkiego złagodzenia kar. Jeżeli sądy zaczną się stosować do nowych wytycznych, to możemy się spodziewać wyroków, które będą kpiną z poczucia sprawiedliwości i doprowadzą do wzrostu przestępczości.
Zgodnie z nowymi przepisami sąd będzie mógł skazać gwałciciela na miesiąc pozbawienia wolności w połączeniu z karą ograniczenia wolności przez miesiąc. Na taką samą karę będzie mógł skazać przestępcę, który np. odrąbał poszkodowanemu rękę czy wydłubał oczy. To samo dotyczy innych ciężkich występków, np. pobicia ze skutkiem śmiertelnym.
Jednocześnie sąd będzie mógł nadzwyczajnie złagodzić karę, co oznacza, że wymierzy ją w wysokości 1/3 ustawowego minimum, tylko z tego powodu, że oskarżony zawrze porozumienie z prokuratorem. Możemy się więc spodziewać, że za zabójstwo sądy zaczną wymierzać trzy lata pozbawienia wolności – skoro bowiem oskarżony i prokurator się zgodzili, to sąd – zwłaszcza w nowej kontradyktoryjnej procedurze – nie powinien stawać na przeszkodzie.
Kary mieszane
Nowelizacja słusznie odstąpiła od możliwości stosowania przez sądy warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Jest ono przez polskie sądy stosowane w sposób schematyczny, często wobec sprawców już wcześniej wielokrotnie karanych, i nie zapewnia właściwej reakcji karnej na wyrządzone zło. Jednak zamiast zawieszenia wprowadzono jeszcze łagodniejsze zasady.
Nowy art. 36b k.k. daje sądowi możliwość orzeczenia tzw. kary mieszanej, polegającej na połączeniu krótkoterminowej kary pozbawienia wolności (od jednego do trzech lub sześciu miesięcy) w połączeniu z karą ograniczenia wolności (od miesiąca do dwóch lat). O ile rozwiązanie takie może mieć uzasadnienie wobec lżejszych występków, o tyle ustawa przewiduje możliwość jego orzeczenia wobec każdego występku, a według uzasadnienia – zwłaszcza wobec występków cięższych. W obowiązującym stanie prawnym cięższe występki to np. spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, takiego jak umyślne pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, pobicie ze skutkiem śmiertelnym, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, zgwałcenie, kradzież z włamaniem czy rozbój.