Reklama
Rozwiń

Marcin Furdyna

Szachy i e-sport. Roszady w świecie szachownic

Szachy przenoszą się do internetu. Pandemia tylko przyspieszyła to zjawisko. Dzięki rozgrywce online przyciągają więcej kibiców. Czy to oznacza, że stały się już e-sportem?

Leszek Moczulski: Potraktowałem Lecha Wałęsę po chamsku, ale się nie obraził

W lipca 1980 roku byłem w Gdańsku, na zebraniu Ruchu Młodej Polski pojawiło się ok. 50 osób. Przekonywałem, że lada dzień będzie wybuch społeczny. Widziałem w ich spojrzeniach, co sobie myślą: że zupełnie straciłem kontakt z rzeczywistością – wspomina Leszek Moczulski, współzałożyciel Konfederacji Polski Niepodległej.

Zbyt długa kariera Neville’a Chamberlaina

W listopadzie minęła 78. rocznica śmierci Arthura Neville'a Chamberlaina – głównego realizatora kontrowersyjnej polityki appeasementu wobec Niemiec w latach 30. XX w. Ostatnie lata życia położyły się cieniem na całej jego biografii.

Polska żąda Zaolzia od Czechosłowacji. Czy w czasie kryzysu sudeckiego Warszawa miała pole manewru?

70 lat temu Polska wymogła na Czechosłowacji oddanie części Śląska Cieszyńskiego. Nasze ultimatum było przypomnieniem światu, że Rzeczpospolita nie godzi się na ideę dyrektoriatu mocarstw, na podejmowanie ponad jej głową fundamentalnych decyzji politycznych w bezpośrednio interesującym ją regionie.

Dlaczego Polska zajęła Zaolzie?

Mimo błędów, to Polska bardziej szukała realnego zbliżenia z Czechosłowacją. Brak pozytywnej odpowiedzi na te zabiegi z Pragi zaważył na wydarzeniach 1938 roku.

Monachium: Jak Francja i Wielka Brytania sprzedała Czechy Niemcom

Zawalił się system zbiorowego bezpieczeństwa europejskiego i sojusz czechosłowacko-francuski. Do samego końca kryzysu sudeckiego prezydent Edvard Beneš zapewniał społeczeństwo, że ma plan, jak wyjść z sytuacji, która okazała się w końcu sytuacją bez wyjścia. 22 października 1939 r. zdymisjonowany odleciał z praskiego lotniska do Londynu.

Appeasement czyli polityka ustępstw

Oskarżenie o appeasement, tj. o jednostronne ustępstwa, prawie zawsze kojarzy się negatywnie i jest używane jako polityczna pałka, którą bez trudu można okładać przeciwnika.

Losy Polski ważyły się w domu wariatów

Myślałem, że zabiję sukinsyna! Od razu zacząłem go szukać. Jeździłem od baru do baru. W końcu spotkałem Iredyńskiego, był w Kameralnej. Rzuciłem się na niego. Kelner zaczął krzyczeć: „Chcecie się bić, to na ulicę!".

Historię napisał Churchill

Dziś Chamberlain zwykle źle się kojarzy, za to Churchill tonie w dymie kadzideł. Tymczasem jeżeli ten pierwszy myślał o pokoju w oparciu o Polskę, to ten drugi – o wojnie w oparciu o Związek Sowiecki.

Ziemkiewicz: Piszę metodą Sherlocka Holmesa

Wolałbym, żeby w 1938 roku rządziły nami takie sukinsyny jak Churchill, niż ludzie osobiście przyzwoici, jakimi byli podobno Rydz-Śmigły i Beck.