Reklama
Rozwiń

Martyna Robakowska

Czy państwo ponosi odpowiedzialność za smog? Wyrok sądu

Dobro osobiste nie polega na prawie do życia w środowisku „wolnym od jakiegokolwiek skażenia", lecz na prawie do „życia w środowisku i korzystania z powietrza odpowiadającego co najmniej normom i wartościom określonym w ustawodawstwie Unii Europejskiej – podkreślił sąd.

Prawo wodne: zmiany w wydawaniu zgód wodnoprawnych

Od 20 września zmieniły się niektóre przepisy ustawy dotyczące wydawania zgód wodnoprawnych. Nieznacznie zmodyfikowany zostaje też system opłat za usługi wodne.

Jak kupić grunt pod śródlądowymi wodami stojącymi?

Na podstawie nowego Prawa wodnego wydawana jest tzw. decyzja ustalająca charakter wód. Powinna ona rozwiązać ewentualne wątpliwości czy Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu.

Planowanie przestrzenne na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią

Obszary szczególnego zagrożenia powodzią będą obligatoryjnie ujawniane w dokumentach planistycznych, których projekty podlegać będą uzgodnieniu z właściwymi organami Wód Polskich.

Nowy system opłat za korzystanie z usług wodnych

Istotne zmiany w zakresie opłat za korzystanie z usług wodnych są najszerzej dyskutowaną nowością wprowadzoną przez Prawo wodne. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą uiszczać te opłaty na zupełnie nowych zasadach.

Sankcje za naruszenie wymogów nowego Prawa wodnego

W nowym Prawie wodnym znajdą się autonomiczne przepisy dotyczące sankcji za naruszenie wymogów tej ustawy. Do najbardziej dotkliwych instrumentów będą należeć opłaty podwyższone, które będą nakładane na podmioty korzystające z określonych usług wodnych bez pozwoleń lub z przekroczeniem ich warunków.

Zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego: kary pieniężne

Kary pieniężne są jedną z najbardziej dotkliwych i najczęściej stosowanych sankcji administracyjnych. Mimo to do tej pory nie sformułowano ogólnych reguł dotyczących ich nakładania i wymierzania – wprowadza je dopiero nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego.

Kiedy (nie) można wyciąć drzewa z lasu?

Z początkiem 2017 roku ustawodawca wprowadził możliwość wycinania drzew rosnących na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych w zasadzie bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. Aktualnie trwają prace nad nowelizacją, której celem jest ograniczenie tej możliwości. Jednak nawet w obecnym stanie prawnym nie w każdej sytuacji usunięcie drzew rosnących na takich nieruchomościach będzie zgodne z prawem.

Kary pieniężne za naruszenie decyzji środowiskowych

Milion złotych – nawet tyle może zapłacić inwestor, który nie przestrzega wymogów ochrony środowiska określonych w decyzjach wydawanych w toku procesu inwestycyjnego. Przepisy umożliwiające nakładanie tak wysokich kar weszły w życie 1 stycznia 2017 r.