Kto by chciał umierać za Gdańsk
„Konformizm opinii publicznej jest siłą, która mianuje się trybunałem, a trybunał nie jest po to, aby tracić swój czas na myślenie, lecz po to, aby wydać wyrok" – pisał Milan Kundera. Bywa jednak i tak, że kierunek polityczny forsowany przez „człowieka z ulicy" jest bardziej racjonalny niż przekonania decydentów politycznych. Tak było w 1939 r.
Leszek Moczulski: Potraktowałem Lecha Wałęsę po chamsku, ale się nie obraził
W lipca 1980 roku byłem w Gdańsku, na zebraniu Ruchu Młodej Polski pojawiło się ok. 50 osób. Przekonywałem, że lada dzień będzie wybuch społeczny. Widziałem w ich spojrzeniach, co sobie myślą: że zupełnie straciłem kontakt z rzeczywistością – wspomina Leszek Moczulski, współzałożyciel Konfederacji Polski Niepodległej.
Zbyt długa kariera Neville’a Chamberlaina
W listopadzie minęła 78. rocznica śmierci Arthura Neville'a Chamberlaina – głównego realizatora kontrowersyjnej polityki appeasementu wobec Niemiec w latach 30. XX w. Ostatnie lata życia położyły się cieniem na całej jego biografii.
Dlaczego Polska zajęła Zaolzie?
Mimo błędów, to Polska bardziej szukała realnego zbliżenia z Czechosłowacją. Brak pozytywnej odpowiedzi na te zabiegi z Pragi zaważył na wydarzeniach 1938 roku.