Marek Góra

Marek Góra

Profesor ekonomii, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej

Prof. dr hab. Marek Góra jest kierownikiem Katedry Ekonomii I w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wykłada makroekonomię, ekonomię emerytalną, ekonomię pracy, ekonomię ludnościową, ekonomię zdrowia oraz politykę gospodarczą i społeczną. Jest profesorem wizytującym w College of Europe i badaczem w Instytucie Ekonomii Pracy (IZA) w Bonn. W przeszłości współpracował m.in. z London School of Economics, Uniwersytetem Erazma w Rotterdamie oraz Instytutem Ifo w Monachium. W latach 1990-1997 był członkiem komitetu wykonawczego Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Pracy (EALE). W latach 1992-1993 pracował w Dyrektoriacie ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Społecznych OECD. Autor wielu polskich i zagranicznych publikacji, głównie z zakresu ekonomii pracy i ekonomii emerytalnej. Współautor projektu polskiego systemu emerytalnego opartego na równowadze międzypokoleniowej, wprowadzonego w 1999 r. Doradzał rządom i innym instytucjom w Polsce i za granicą. W 2014 r. wspólnie z grupa współpracowników założył Polską Grupę Emerytalną (PPG) zajmującą się szeroko rozumianymi badaniami i doradztwem w zakresie problematyki emerytalnej.

Google Scholar

Polska Grupa Emerytalna

Nauka Polska

Wyjść na fiskalną prostą, podgonić Zachód i wchodzić do strefy euro

Teza Po spełnieniu kryteriów konwergencji Polska powinna rozpocząć prace nad przystąpieniem do strefy euro:

Strefa euro jest naturalnym elementem funkcjonowania w Unii, która z kolei jest naturalnym środowiskiem kulturowym, gospodarczym i społecznym Polski. Wszelkie liczenie szczegółowych korzyści i strat jest potrzebne, ale na dodatek jedynie głównie po to, by możliwie łagodnie przejść proces włączania się do strefy.

Krótsza praca w zamian za późniejszą emeryturę? „To powinno być niezależne”

Teza : Reforma rynku pracy polegająca na skróceniu tygodnia pracy powinna oznaczać automatycznie wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego

Reforma rynku pracy polegająca na skróceniu tygodnia pracy powinna oznaczać automatycznie wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego

Jeśli skrócenie tygodnia pracy miałoby być wprowadzane, to wydłużenie okresu aktywności ekonomicznej powinno być oczywistym komponentem. Podniesienie minimalnego wieku emerytalnego jest głównym (nie jedynym) czynnikiem sprzyjającym wydłużeniu okresu aktywności.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce za 15 lat? Kluczowy rozwój technologiczny

Teza : W perspektywie najbliższych 15 lat, do 2040 r., realne jest wprowadzenie w Polsce powszechnego, czterodniowego tygodnia pracy

W perspektywie najbliższych 15 lat, do 2040 r., realne jest wprowadzenie w Polsce powszechnego, czterodniowego tygodnia pracy

To raczej niedobry pomysł, ale w tę stronę pewnie wiele krajów będzie próbować iść. Wydaje się, że lepsze byłoby szukanie możliwości poprawy warunków pracy, w ogóle tego, czym praca jest (co się robi, jak to jest zorganizowane, doceniane i wynagradzane). Jakość miejsc pracy raczej niż ilość dni pracy jest ważna.

Większe wydatki na rolnictwo? Ekonomiści: nie tędy droga.

Teza 1: Budżet na Wspólną Politykę Rolną powinien zostać zwiększony w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu i wojną w Ukrainie, pomimo malejącego znaczenia rolnictwa w PKB.

Budżet na Wspólną Politykę Rolną powinien zostać zwiększony w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu i wojną w Ukrainie, pomimo malejącego znaczenia rolnictwa w PKB.

Teza 2: Nie da się jednocześnie wprowadzić Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie w obecnym kształcie, poprawić sytuacji dochodowej rolników oraz utrzymać cen żywności na niezmienionym poziomie.

Nie da się jednocześnie wprowadzić Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie w obecnym kształcie, poprawić sytuacji dochodowej rolników oraz utrzymać cen żywności na niezmienionym poziomie.

Unia Europejska jest dobra dla rolników. Ale mogłaby być lepsza.

Teza 1: Sektor rolniczy należy do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE.

Sektor rolniczy należy do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE.

Teza 2: Wspólna Polityka Rolna w obecnym kształcie ogranicza konkurencyjność europejskiego rolnictwa.

Wspólna Polityka Rolna w obecnym kształcie ogranicza konkurencyjność europejskiego rolnictwa.

Teza 3: Małe gospodarstwa rolne są w stanie wytwarzać żywność w bardziej zrównoważony sposób i szybciej dostosować się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi niż wielkoobszarowe gospodarstwa.

Małe gospodarstwa rolne są w stanie wytwarzać żywność w bardziej zrównoważony sposób i szybciej dostosować się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi niż wielkoobszarowe gospodarstwa.

Czego musimy się nauczyć, żeby nie zastąpiły nas roboty

Teza 1: Rozwój AI wymaga dostosowania systemu edukacji przez zwiększenie nacisku na miękkie umiejętności kosztem kompetencji STEM.

Rozwój AI wymaga dostosowania systemu edukacji przez zwiększenie nacisku na miękkie umiejętności kosztem kompetencji STEM.

Treść i struktura edukacji zdecydowanie wymaga przemyślenia zorientowanego na XXI w. Ale to temat na kompetentną, trudną dyskusję. Na pewno nie wystarczy spieranie się o to, czy ważniejsze są miękkie kompetencje czy STEM. 

AI nasili jeden z największych problemów ostatnich dekad? Opinie ekonomistów

Teza 1: Konsekwencją rozwoju sztucznej inteligencji (AI) będzie wzrost nierówności dochodowych.

Konsekwencją rozwoju sztucznej inteligencji (AI) będzie wzrost nierówności dochodowych.

Pewnie tak, ale to zależy od wielu dodatkowych czynników. 

Teza 2: Rozwój AI jest argumentem na rzecz zwiększenia opodatkowania kapitału relatywnie do opodatkowania pracy.

Rozwój AI jest argumentem na rzecz zwiększenia opodatkowania kapitału relatywnie do opodatkowania pracy.

Myślę tu o zmianie proporcji, a nie o dodatkowym opodatkowaniu. 

Teza 3: Rozwój AI jest argumentem na rzecz wprowadzenia w najbliższej przyszłości jakiejś formy dochodu gwarantowanego lub programu gwarancji zatrudnienia.

Rozwój AI jest argumentem na rzecz wprowadzenia w najbliższej przyszłości jakiejś formy dochodu gwarantowanego lub programu gwarancji zatrudnienia.

To kwestia zdecydowanie wykraczająca ponad odpowiedź na tak postawione pytanie. 

Czeka nas technologiczne bezrobocie? Opinie ekonomistów

Teza 1: Rozwój Sztucznej Inteligencji (SI) w horyzoncie dekady doprowadzi do pojawienia się w Europie tzw. technologicznego bezrobocia.

Rozwój Sztucznej Inteligencji (SI) w horyzoncie dekady doprowadzi do pojawienia się w Europie tzw. technologicznego bezrobocia.

Pojawi się zwiększona presja na dostosowanie do zmian. Będzie jednak pewna grupa osób, która będzie miała z tym problem. Wielkim wyzwaniem będzie zbudowanie powszechnie dostępnych form wsparcia takiego dostosowania do zmieniających się warunków, raczej niż jedynie wsparcia dochodowego. Potrzebne jest również wspieranie pozytywnego nastawienia do zmian. Czyli nie straszmy ludzi, a raczej pomagajmy dostrzec nowe możliwości.

Teza 2: Ze względu na strukturę zatrudnienia, Polska jest bardziej zagrożona technologicznym bezrobociem niż gospodarki wysoko rozwinięte.

Ze względu na strukturę zatrudnienia, Polska jest bardziej zagrożona technologicznym bezrobociem niż gospodarki wysoko rozwinięte.

Chyba jeszcze za mało wiemy o tym, co i w jaki sposób AI zmieni w naszym życiu. Wiele z tego, co jest w publicznym obiegu medialnym to futurologia (na ogół katastroficzna).

Teza 3: Rozwój SI przyspieszy wzrost gospodarczy w stopniu wystarczającym, aby skompensować negatywny wpływ tej technologii na poziom zatrudnienia.

Rozwój SI przyspieszy wzrost gospodarczy w stopniu wystarczającym, aby skompensować negatywny wpływ tej technologii na poziom zatrudnienia.

To twierdzenie jest chyba postawione w niewłaściwy sposób.