Aktualizacja: 22.02.2025 15:04 Publikacja: 02.10.2024 18:14
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Foto: SPENCER PLATT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział podczas przemówienia w parlamencie, że izraelska agresja ma na celu również jego kraj. Zapowiedział, że Ankara będzie wspierać Liban, na którego terytorium wkroczyła izraelska armia. To stanowisko stoi w sprzeczności z tym, co deklarują inne państwa NATO, jak choćby Stany Zjednoczone.
– Polityka NATO a polityka poszczególnych państw to dwie różne rzeczy. To również spór na Morzu Egejskim, w którym to Grecja i Turcja znajdują się po dwóch stronach barykady, a np. Francja wspiera Grecję – tłumaczy Robert Czulda.
"Amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie przechwyciły liczne rakiety wystrzelone przez Iran w kierunku Izraela" - napisał w oświadczeniu sekretarz obrony USA, Lloyd J. Austin.
Wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta, Kamala Harris, wydała oświadczenie po ataku rakietowym, przeprowadzonym przez Iran na Izrael. Harris nazwała atak Iranu „lekkomyślnym i bezczelnym”.
Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela – poinformowała izraelska armia. Wcześniej urzędnicy Białego Domu i Departamentu Obrony ostrzegali, że Iran przygotowuje się do rozpoczęcia ataku rakietami balistycznymi na Izrael po jego ataku na południowy Liban.
„Mimo trudnej nocy nasi żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie są bezpieczni” – zapewnił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
W południowym Libanie trwają intensywne walki między izraelską armią a Hezbollahem - informuje izraelska armia Siły Obronne Izraela (IDF).
Hamas przekazał w sobotę rano Czerwonemu Krzyżowi w Rafah na południu Strefy Gazy dwóch kolejnych izraelskich zakładników. To Awera Mengistu, który od dekady przetrzymywany był w Strefie Gazy. Drugi z zakładników to Tal Szoham, porwany podczas ataku 7 października 2023 r. Wśród osób, które mają zostać uwolnione jest także inny zakładnik, przetrzymywany od dziesięciu lat, Hiszam al-Sajed. Przed południem Hamas zwolnił kolejnych trzech więźniów: Eliję Cohena, Omera Szema Towa i Omera Wenkerta.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
Prezesi największych koncernów turystycznych w Niemczech opowiedzieli się przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec (AfD). Martwią się o sytuację gospodarczą kraju, a szef TUI wprost apeluje do swoich pracowników, żeby w żadnym wypadku nie głosowali na tę partię.
Agencja Associated Press pozwała trzech urzędników administracji Trumpa w związku z odmową dostępu do wydarzeń prezydenckich. W pozwie agencja powołuje się na wolność słowa, prosi też sędziego o uchylenie zakazu.
Elon Musk może być o krok od uratowania swojej wartej 44 miliardy dolarów inwestycji w serwis X. Reklamodawcy wracają, a wycena firmy rośnie. „Najlepszą rzeczą, jaka mu się przydarzyła, było postawienie na Trumpa” – mówi jeden z ekspertów.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
„Jak ocenia Pani/Pan podjęcie przez administrację Donalda Trumpa rozmów z Rosją?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W poniedziałek w zabytkowym Pałacu Savarin w centrum Pragi zostanie otwarte nowe Muzeum Alfonsa Muchy. Ikony europejskiej secesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas