Pytanie nr 1 Czy negatywny wyniku egzaminu oznacza konieczność jego ponownego zdawania?
Nie. Negatywny wynik z egzaminu adwokackiego lub radcowskiego nie kończy postępowania egzaminacyjnego i nie zamyka drogi do uzyskania tytułu zawodowego. Zdającemu przysługuje odwołanie, które można wnieść do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości. Jeśli Komisja Odwoławcza podtrzyma negatywne rozstrzygnięcie to na jej uchwałę można jeszcze złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Czytaj więcej
Kandydaci na radców i adwokatów zakończyli czterodniowe zmagania z egzaminem zawodowym. Wyniki poznamy za kilka tygodni.
Pytanie nr 2 Czy warto odwoływać się od wyniku egzaminu?
Tak. Egzamin adwokacki lub radcowski nieodzownie związane są z wykonywaniem takiego zawodu, który zasadniczo wymaga zawsze i na każdym etapie podejmowania wszystkich czynności prawem dopuszczalnych na korzyść klienta. Jest więc nielogiczne i raczej nierozsądne, aby nie podejmować starań w swoim własnym interesie. Godzenie się z wynikiem negatywnym powinno być wynikiem rozsądnej analizy, a nie emocji. Emocje są tutaj najgorszym doradcą.
Pytanie nr 3 Czy zawsze można złożyć odwołanie od wyniku egzaminu?
Tak. Przepisy dotyczące egzaminów zawodowych przewidują generalnie odwołanie od uchwały o wyniku egzaminu. Jest to co prawda szczególny rodzaj procedury administracyjnej, ale bez warunków związanych np. z ilością ocen negatywnych z egzaminu lub rodzajem błędów wskazanych przez egzaminatorów. W drodze odwołania można więc teoretycznie dążyć do podwyższenia oceny, lecz w praktyce jest to niepotrzebne, gdyż do wpisu na listę adwokatów lub radców prawnych potrzebny jest po prostu pozytywny wynik egzaminu.
Pytanie nr 4 Kto rozpoznanej odwołanie?
Zasadniczo robi to Komisja Egzaminacyjna II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości. Składa się z sędziów i osób wykonujących danych zawód, którzy są wskazani przez dany samorząd prawniczy. Trzeba jednak pamiętać, że możliwa jest zmiana uchwały przez samą Komisję Egzaminacyjną I stopnia w trybie tzw. autokontroli. Zawsze trzeba o to wnosić w odwołaniu.