[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]Kodeks pracy[/link] gwarantuje każdemu z nas prawo do swobodnie wybranej pracy. Jednak zgodnie z art. 10 § 1 zdanie drugie k.p. dopuszczalne są odstępstwa od tej zasady. Z przepisów rangi ustawowej wynikać może bowiem ograniczenie w prawie dostępu do wykonywania zawodu.
Tak będzie np. w przypadku lekarzy, weterynarzy, adwokatów, sędziów, radców prawnych czy notariuszy. Aby zostać przedstawicielem takiej profesji, trzeba spełnić określone przesłanki obejmujące wykształcenie, wiedzę i praktykę oraz uzyskać wpis na listę prowadzoną przez samorząd zawodowy.
Czasem jednak jeszcze na etapie zdobywania edukacji potrzebnej do uzyskania tytułu zawodowego wystąpić mogą ograniczenia wolnego wyboru podjęcia zatrudnienia. Dotyczy to osób, które mają np. status aplikanta adwokackiego i notarialnego, ale nie radcowskiego.
[srodtytul]Potrzebna zgoda[/srodtytul]
A to dlatego, że osoby odbywające aplikację adwokacką lub notarialną muszą mieć pozwolenie na pracę poza kancelarią patrona.