Ekologia to jeden z najgorętszych obecnie trendów na rynku nieruchomości komercyjnych.
Jak wynika z raportu „Kierunki rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce" autorstwa Innogy z branżowymi partnerami, kwestie ekologiczne brane są pod uwagę już na etapie projektowania. Coraz częściej stosuje się koncepcję 3R: reduce, reuse, recycle (ograniczanie, ponowne używanie, recykling), co jest istotne, biorąc pod uwagę, że sektor budowlany generuje co roku 500 mln ton odpadów. Ten aspekt jest również brany pod uwagę przy staraniu się o certyfikaty środowiskowe. Przy projektowaniu kluczowe jest jednak to, by zbalansować dwie kwestie: efektywność energetyczna nie powinna być osiągana kosztem komfortu, ale i dobrostan użytkowników nie powinien generować nadmiernych kosztów energetycznych.
Standard, nie moda
Obserwowanym trendem jest wzrost świadomości ekologicznej właścicieli nieruchomości i najemców. To już nie tylko sfera działań public relations, ale ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że rozwiązania proekologiczne są coraz bardziej dostępne i pozwalają na generowanie wymiernych oszczędności finansowych.
Coraz większe znaczenie mają takie kwestie, jak zasilanie budynków w pełni w oparciu o odnawialne źródła energii, gospodarka odpadami, optymalizacja zużycia wody, inteligentne oświetlenie. W nieruchomościach komercyjnych standardem staje się monitorowanie efektywności energetycznej, znaczenia nabierają systemy kontrolujące zużycie mediów czy pracę instalacji HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Stosuje się energooszczędne oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne czy hybrydowe systemy wentylacji. Poza rozwiązaniami ograniczającymi zużycie energii elektrycznej stosuje się coraz częściej systemy odprowadzania i ponownego wykorzystywania wód opadowych.