Partnerem materiału jest Firma ISOVER
Od nowego roku będą obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Czego będą dotyczyły nowe regulacje?
Zmiany dotyczą podwyższonych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród budowlanych oraz spełnienia określonych wskaźników zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię. Jest to związane z wdrażaniem w Polsce unijnego programu sukcesywnego zmniejszenia zużycia energii w budownictwie i minimalizowania strat ciepła z powodu słabo ocieplonych budynków. Zmiany zostały zakomunikowane z ponad siedmioletnim wyprzedzeniem i wprowadzane etapowo (w latach 2014, 2017, 2021), co pozwoliło firmom z branży budowlanej na przygotowanie się do tego procesu.
Czy WT 2021 są wystarczające, by myśleć o neutralności klimatycznej w Polsce w 2050 r.?
Jak to w życiu bywa, przepisy mogłyby być lepsze, ale wymaga to konsensusu wielu środowisk. W kilku miejscach można byłoby je uszczegółowić. Na przykład pozostawiono dowolność w doborze wentylacji grawitacyjnej, co sprawia, że może być ona nieefektywna, ale z pewnością są to zmiany, które przybliżają nas do spełnienia założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz projektu neutralności klimatycznej 2050. Dużo zależy od tego, jak na zmiany będzie reagować rynek. Oczywiście równolegle niezbędne są zmiany w przemyśle energetycznym.