Dofinansowanie posiłków pożądane przez pracowników

Zbudowanie angażującej kultury organizacyjnej, wypracowanie efektywnego modelu pracy hybrydowej oraz dostosowanie oferty świadczeń pozapłacowych do realnych potrzeb pracowników to kluczowe wyzwania branży HR w nowej rzeczywistości.

Publikacja: 30.07.2021 00:10

Komentarz partnera

W zarządzeniu tą zmianą niezwykle istotna jest dbałość o motywację zatrudnionych i dobór takich benefitów, które spełnią oczekiwania wszystkich pracowników, bez względu na miejsce pracy – w biurze czy w domu.

Z najnowszego badania „Potrzeby pracowników 2021" wynika, że idealny benefit pracowniczy to taki, który wspiera domowy budżet – tak pragmatyczne podejście deklaruje 67 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Elastyczność wyboru miejsca i czasu korzystania z benefitu jest niezwykle istotna dla aż dwóch trzecich ankietowanych. Badanie pokazało także, że aż 76 proc. chce korzystać z dofinansowania posiłków, a otrzymuje je jedynie 18 proc. zatrudnionych. To olbrzymia dysproporcja pomiędzy oczekiwaniami pracowników a ofertą pracodawców. Co więcej, 38 proc. ankietowanych deklaruje skłonność do rezygnacji z aktualnych świadczeń na rzecz benefitu żywieniowego.

Rozwiązaniem, które wpisuje się w aktualne trendy, jest Karta Lunch Pass od Sodexo, którą można płacić za posiłki w restauracjach, barach i innych punktach gastronomicznych w całej Polsce oraz przy zamawianiu przez internet. Czyli sprawdzi się doskonale w hybrydowym modelu pracy, zarówno w biurze, jak i w domu. To nowoczesny benefit żywieniowy, który stanowi realne wsparcie domowego budżetu i ma silny wpływ na prawidłowe odżywianie pracowników, a w konsekwencji na ich zdrowie. Badanie jasno pokazało, że dla pracowników najważniejsze jest zdrowie – co trzeci zatrudniony oczekuje od pracodawcy wsparcia w tym obszarze w najbliższych miesiącach. Ponadto taki benefit niesie za sobą korzyści finansowe także dla firmy – jest zwolniony ze składek ZUS w wysokości 190 zł miesięcznie na jednego zatrudnionego. W praktyce oznacza to aż do 462 zł oszczędności na jednym pracowniku rocznie.

Polska dąży do polityki benefitowej obowiązującej w wielu krajach europejskich, gdzie dofinansowanie posiłków jest jednym z ważniejszych świadczeń pozapłacowych. Przykładem mogą być Rumunia, Słowacja czy Belgia, gdzie udział pracowników korzystających z kart lub bonów żywieniowych sięga nawet 40–50 proc. pracującej populacji.

Benefit pozapłacowy w postaci dofinansowania posiłków to zdecydowanie trend na najbliższe lata. Z jednej strony pozwala na optymalizację systemów wynagrodzeń, a z drugiej w pełni odpowiada na zróżnicowane oczekiwania pracowników, bez względu na model, w którym pracują.

Arkadiusz Rochala, dyrektor generalny Sodexo Benefits and Rewards Services w Polsce

Komentarz partnera

Komentarz partnera

W zarządzeniu tą zmianą niezwykle istotna jest dbałość o motywację zatrudnionych i dobór takich benefitów, które spełnią oczekiwania wszystkich pracowników, bez względu na miejsce pracy – w biurze czy w domu.

Pozostało 90% artykułu
Analizy Rzeczpospolitej
Na tle kondycji finansowej całego sektora TSL branża logistyczna wypada nieźle
Analizy Rzeczpospolitej
Perspektywy branży mają być lepsze, choć problemów nie ubywa
Analizy Rzeczpospolitej
Koszty na ostatniej mili będą obniżać pojazdy elektryczne
Analizy Rzeczpospolitej
Łańcuchy dostaw zbyt podatne na przerwanie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Analizy Rzeczpospolitej
Online czy gotówką – zapłacić trzeba. Grunt, aby w terminie