Choroba autoimmunologiczna spowodowana jest agresywną reakcją układu immunologicznego, który atakuje własne tkanki. Nie wiadomo, dlaczego układ odpornościowy, zamiast zwalczać bakterie czy wirusy, produkuje przeciwciała, które zaczynają atakować zupełnie zdrowe narządy. Typowe choroby autoimmunologiczne to np. toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy zapalenie tarczycy. Te przypadłości bywają bardzo groźne, ponieważ często trudno je zdiagnozować, czytamy w serwisie zdrowotnym onet pl.
W organizmie dochodzi do sytuacji, w której upośledzona zostaje zdolność limfocytów T do nabywania tzw. kompetencji, czyli dojrzałości. Wobec tego u podstaw każdej choroby autoimmunologicznej leży niedostatek liczby prawidłowo funkcjonujących limfocytów, które powinny mieć antygeny zgodności tkankowej i prawidłowo rozpoznawać własne komórki.
Poznanych jest około 80 chorób autoimmunologicznych. Powodują one przeróżne objawy, w zależności od rodzaju choroby. Mogą to być zarówno umiarkowane dolegliwości, jak i powodujące poważne konsekwencje, prowadzące do niepełnosprawności.
Choroby autoimmunologiczne częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Nie wyjaśniono do końca, dlaczego tak się dzieje, jednak winnych upatruje się w hormonach płciowych, czytamy w o onet.pl.
Choroba autoimmunologiczna może objąć tarczycę – chory ma do czynienia wówczas z chorobą Hashimoto (zapalenie tarczycy) lub chorobą Gravesa-Basedowa. Choroba autoimmunologiczna dotyczyć może tkanki łącznej. Będzie to np. toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.