Aktualizacja: 07.04.2020 07:24 Publikacja: 07.04.2020 07:12
Foto: Adobe Stock
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził nieważność rozporządzenia wydanego w sprawie odstrzału dzików w 2019 r. przez powiatowego inspektora sanitarnego.
W styczniu 2020 r. uchwalono jednak tzw. specustawę w sprawie zwalczania zakaźnej choroby ASF – afrykańskiego pomoru świń. Rozporządzenie Rady Ministrów, które na podstawie tego aktu weszło w życie 31 marca, zezwala na szeroki odstrzał sanitarny dzików i wyłącza myśliwych spod ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Ponieważ jednak powtórzono w rozporządzeniu m.in. niektóre poprzednie przepisy, wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego może znaleźć zastosowanie również obecnie.
Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim rozstrzygnął kwestię, która wśród niektórych kierowców i ekspertów wzbudza wątpliwości, a mianowicie, kiedy możemy mówić o pieszym wchodzącym na przejście.
Jeśli Karol Nawrocki będąc szefem IPN, zdecydował się startować w wyborach i zaprzęgnie do kampanii podległą sobie instytucję, będzie działał wbrew prawu.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Prezydent może zawetować ustawę o wolnej Wigilii, jeśli trafi do niego w kształcie uchwalonym w środę przez Sejm - podaje Polskie Radio. Doradca Andrzeja Dudy przekazał, że głowa państwa planuje w tej sprawie konsultacje społeczne.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Świąteczne jarmarki w wielu miastach już działają, teraz czas na iluminacje. Pierwsze rozbłysną już w ten weekend.
Miejsce we wspólnym garażu czy komórka lokatorska, w dzisiejszych czasach nie są żadnym luksusem. A jeśli do tego są prawnie związane z mieszkaniem, to fiskus nie ma żadnych podstaw, żeby kwestionować czy odbierać od nich ulgę mieszkaniową w PIT.
Otrzymanie świadczenia nienależnego stanowi specyficzny rodzaj bezpodstawnego wzbogacenia w przypadkach, gdzie w wyniku takiego świadczenia wzbogacony uzyskał korzyść majątkową. Uzyskanie nienależnego świadczenia samoistnie wypełnia przesłankę powstania wzbogacenia, a spełnienie tego świadczenia – przesłankę zubożenia.
Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch chorych na astmę, pozywa Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” tradycyjnie poświęcamy sporo miejsca funkcjonowaniu spółek komunalnych i ich organów.
Instytucja wyłączenia dostępu do akt sprawy podatkowej nie służy eliminowaniu z nich zbędnych dokumentów, czyli takich, które nie mają znaczenia dla jej wyjaśnienia.
Co uzasadnia wprowadzenie stanu nadzwyczajnego oraz jakie są warunki i skutki podjęcia takiej decyzji?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas