W wielu krajach europejskich rośnie znaczenie najmu. Widać to również w Polsce. We wrześniu 2020 r. w największych polskich miastach 28 proc. mieszkańców wynajmowało mieszkanie. Z tego rozwiązania korzystała co czwarta młoda osoba – podaje firm doradcza CBRE. - Rosnące zainteresowanie najmem, zwłaszcza wśród najmłodszego na rynku pracy pokolenia Z, spowoduje, że w najbliższej dekadzie rynek się sprofesjonalizuje.
- Podaż na rynku najmu budowana jest dziś głównie przez drobnych inwestorów, którzy lokują swoje oszczędności w dwa-trzy mieszkania, licząc na zyski - mówi Marcin Jański, szef sektora nieruchomości alternatywnych w CBRE. - W ciągu najbliższych dziesięciu lat należy się jednak spodziewać profesjonalizacji, co będzie konsekwencją m.in. rozbudowania podaży znajdującej się w rękach inwestorów instytucjonalnych. Pierwsi z nich pojawili się już na polskim rynku, inni są w trakcie przygotowywania pierwszych transakcji. Testowane są różnorodne modele wejścia na rynek, od zakupu pakietów gotowych mieszkań, poprzez przygotowane pod klienta transakcje typu forward purchase i forward fund, a skończywszy na przejęciu firm deweloperskich wraz z ich bankiem ziemi, wiedzą i doświadczeniem.
Rynek 2030
- Generacja Z, która dopiero wkracza w dorosłość, zacznie kształtować rynek pracy, przyszłe trendy i zmiany społeczne. W 2030 r. będzie to już pokolenie młodych, doświadczonych specjalistów, którzy dysponują własnym kapitałem – tłumaczą analitycy CBRE. - Badania sugerują, że będą znacznie mniej przywiązani do idei posiadania mieszkania na własność, zwłaszcza za cenę wieloletniego zobowiązania kredytowego, niż którekolwiek ze starszych pokoleń. Z ostatnich danych Eurostatu podsumowujących 2019 r. wynika, że 84,2 proc. Polaków zajmuje mieszkanie, które należy do nich lub do innych osób z tego samego gospodarstwa domowego. Kolejne 11,6 proc. mieszka w lokalach o regulowanym czynszu lub nieodpłatnie, natomiast z najmu korzysta 4,2 proc. Polaków. Skala jest jednak inna, gdy spojrzymy na dane szczegółowe.
Z badania CBRE przeprowadzonego we wrześniu 2020 r. wynika, że w największych polskich miastach z najmu wolnorynkowego korzysta 28 proc. mieszkańców. Z tej opcji korzysta też co czwarta młoda osoba.