Aktualizacja: 20.05.2019 18:25 Publikacja: 20.05.2019 18:25
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
9 maja na nieformalnym szczycie w rumuńskim Sybinie szefowie Unii uznali, że trzeba opracować strategiczną agendę reform UE na nadchodzące pięć lat. Chodzi o program działań, jakimi powinny zająć się instytucje europejskiego w nowej kadencji, zaczynającej się w listopadzie tego roku. Program będzie miał wpływ na personalia: zależnie od ustalonych priorytetów jedni członkowie Komisji Europejskiej będą ważniejsi od innych.
Polska z zadania wywiązała się szybko. Zaledwie 11 dni od spotkania w Sybinie rząd przekazał scenariusz postulowanych reform we wspomnianych sześciu obszarach do wszystkich stolic krajów członkowskich Unii, a także sekretariatu Rady UE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
„UNHRC stale wykazuje uprzedzenia wobec Izraela, skupiając się na nim niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie podczas obrad" - brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zdecydował też o zakończeniu finansowania UNRWA.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Czy Unia Europejska potrafi zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie tracąc na konkurencyjności i otwartości na świat? Polska prezydencja w Radzie UE może pomóc w wyznaczeniu nowego kursu dla wspólnoty
Są wyniki najnowszego sondażu preferencji partyjnych, przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu.
Rośnie transatlantyckie napięcie. Donald Trump grozi UE cłami, Unia zastanawia się, czy kupować amerykańską broń.
Choć prezydent Trump chce wyplenić z administracji i firm idee różnorodności, przedsiębiorstwa działające w Europie nadal będą musiały dopasowywać się do polityki UE. Eksperci przewidują jednak, że możemy zostać poddani ze stroni USA wielkiej presji.
Po raz pierwszy w historii królestwa stery rządu objął przywódca ugrupowania, które oficjalnie chce niezależności Flandrii.
Zamiast uratować suwerenność Ukrainy i budować z Europą wspólny front przeciw Chinom i Rosji, czyli autorytaryzmowi, prezydent Donald Trump uderza w Unię Europejską, czyli najbliższego sojusznika USA.
Żadna z trzech propozycji odpowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej dla ministra finansów, który poprosił o dokonanie wykładni uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, nie uzyskała większości. W tej sytuacji Andrzej Domański otrzyma trzy wersje.
Do prokuratury trafi zawiadomienie na sejmową komisję ds. Pegasusa. Składa je były minister sprawiedliwości, poseł PiS Zbigniew Ziobro, który poinformował o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas