Technologia 5G to przyszłość konkurencyjnej gospodarki. Unia Europejska postanowiła, że będzie ją rozwijać, i już w 2020 r. w każdym państwie członkowskim ma być przynajmniej jedno duże miasto pokryte siecią 5G. Pięć lat później ma ona działać we wszystkich dużych miastach oraz wzdłuż ważnych szlaków komunikacyjnych. Żeby to jednak nastąpiło, najpierw na potrzeby nowej technologii musi zostać uwolnione pasmo częstotliwości tzw. 700 MHz. I to nie tylko w danym kraju, ale też w krajach ościennych.
Problem z sąsiadami
– Nie uda nam się to, jeśli pasma nie uwolnią Ukraina, Białoruś i Rosja – mówił dziennikarzom w Brukseli Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Dwa pierwsze kraje obiecały, że to zrobią, Rosja się ociąga. A jeśli Rosja częstotliwości nie zwolni, to związane z tym zakłócenia będą odczuwalne nawet 300 km od granicy z tym krajem. – Informowaliśmy Komisję o problemie, teraz chcemy ją poprosić, by włączyła się w negocjacje. To nie mogą być tylko rozmowy dwustronne – powiedział Zagórski.
Minister miał w tej sprawie rozmawiać z Andrusem Ansipem, wiceprzewodniczącym KE ds. cyfrowego rynku wewnętrznego. Teoretycznie Ansipowi też powinno zależeć na aktywnej roli Komisji. Bo o ile w Polsce brak ruchu ze strony Rosji spowoduje zakłócenia na części obszaru, o tyle w jego rodzinnej Estonii praktycznie uniemożliwi tworzenie technologii 5G z wykorzystaniem częstotliwości 700 MHz.
Pasmo 700 Mhz jest obecnie częściowo wykorzystywane przez cyfrową telewizję naziemną. I to właśnie dla niej trzeba znaleźć alternatywne częstotliwości. W tej sprawie zapadły międzynarodowe ustalenia, które poparła też Rosja. Czy innym jednak ogólne deklaracje, a czym innym konkretne decyzje. Tych na razie nie widać.
Impuls rozwojowy
Technologia 5G to następna generacja po obecnie najbardziej zaawansowanej sieci czwartej generacji (4G i LTE). Łącza radiowe mają pozwolić na przesył danych z prędkością 1 gigabita na sekundę (rzadko spotykaną w ofertach dla osób indywidualnych nawet u operatorów światłowodowych), z opóźnieniem mniejszym niż 1 milisekunda, a sieci mają mieć 1000 razy większą pojemność. Częściowo może być ona oferowana klientom indywidualnym, ale jej główne zastosowanie ma mieć charakter biznesowy.