- W jubileuszowym roku 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku, chcemy przedstawić cztery duże wystawy. - mówił prof. Wojciech Falkowski, dyrektor Zamku, na dzisiejszej konferencji prasowej Pierwsza została przeniesiona z zeszłego roku, w którym miała odbyć się dokładnie w dzień urodzin Karola Wojtyły. - Niestety pandemia pokrzyżowała te plany i otworzymy ją w marcu 2021. To wystawa łącząca wątki biograficzne, pokazująca wielkiego Polaka, jego dorobek, myśl, misje, powołanie kapłańskie, a z drugiej strony okazja do prezentacji najlepszych dzieł sztuki, jakimi się otaczał w Krakowie i w Rzymie. Sprowadzamy z Muzeów Watykańskich dzieła klasy światowej, więc to wydarzenie wyjątkowe.
Tematem następnej wystawy będzie Konstytucja 3 Maja, uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. - Chcemy przypomnieć nie tylko sam akt prawny, ale i wielką debatę narodową – podkreśla profesor, a nawet spór i walkę, żeby móc reformować, a jednocześnie zachować tradycję sarmacką.
Trzecia wystawa poświęcona zostanie sztuce holenderskiej czasów Rembrandta. Czwarta „Caravaggio i inni” będzie w historii polskiego muzealnictwa drugą wizytą obrazu Caravaggia wraz z kolekcją najlepszych dzieł sztuki innych artystów z XVI i XVII wieku .
Zamek zapowiada jeszcze upamiętnienie traktatu ryskiego poprzez wystawę dzieł sztuki rewindykowanych z Rosji, jak i przypomnienie tych, których nie odzyskaliśmy lub zostały zaginione.
Ma też w planach czerwcową wystawę poświęcona ogrodom zamkowym: górnym i dolnym, zaaranżowaną poprzez rzeźby i wzbogaconą kwiatowa wystawą w Arkadach Kubickiego.