Milos Zeman - Donald Trump. Czeski film z niewdzięcznym prezydentem USA

Poszło o broń. Prezydent Czech nie doczekał się wizyty u miliardera, choć pierwszy go poparł.

Aktualizacja: 25.07.2017 13:43 Publikacja: 24.07.2017 19:14

Miloš Zeman miał dostać zaproszenie do odwiedzenia Białego Domu już w grudniu 2016 roku. Cieszył się

Miloš Zeman miał dostać zaproszenie do odwiedzenia Białego Domu już w grudniu 2016 roku. Cieszył się z planowanego spotkania z przyszłym prezydentem Donaldem Trumpem, z którym „dzieli poglądy na temat imigracji i zwalczania terroryzmu”.

Foto: shutterstock

Wygląda to zadziwiająco. Prezydent Donald Trump przyjął już wielu przywódców w USA, innych odwiedził podczas pierwszych podróży zagranicznych. Pół roku po rozpoczęciu urzędowania w Białym Domu na tej liście nie ma jednak prezydenta Czech Miloša Zemana.

A to czeski lewicowy polityk, w czasie gdy na Trumpa nikt nie stawiał, a wielu na Zachodzie nim straszyło, poparł go entuzjastycznie. W Unii Europejskiej na coś takiego zdobył się tylko premier Węgier Viktor Orbán, znany z kontrowersyjnych posunięć.

Dlaczego Trump unika Zemana, choć zaraz po wygraniu wyborów go zaprosił? Otóż według jednej z hipotez poszło o broń, a ściślej o to, że Zeman nie zamierza się ubiegać o zezwolenie Amerykanów na to, by sprzedawać czeskie uzbrojenie.

I nie przeszkadza mu, że dociera ono poprzez dziwnych pośredników na tereny, gdzie toczą się wojny. Co najważniejsze, także do terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. W sprawie pojawia się również wątek rosyjski.

Koń trojański Kremla

17 lipca na amerykańskim portalu RealClearDefense (RCD), który przedstawia się jako powołany do życia przez Pentagon i Komisję Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, ukazał się tekst o czesko-rosyjskich związkach w handlu bronią. Napisany w napastliwym tonie. Zeman jest w nim przedstawiany jako komiczny polityk, któremu się ubzdurało, że będzie sojusznikiem Trumpa i Putina zarazem. Bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji był już wcześniej, RCD w innych tekstach nazywa go koniem trojańskim Kremla i opisuje współpracę przemysłu zbrojeniowego w Czechach i Rosji, której kibicuje Zeman.

Czeski prezydent miał na dobre podpaść Amerykanom swoim wystąpieniem na targach broni w Brnie. Stwierdził tam – to z kolei cytat z mediów czeskich – że USA też sprzedaje broń, nie przejmując się, dokąd ostatecznie trafi. Dlaczego Czesi nie mogą robić podobnie? – dopytywał prezydent, który – jak pisze RDC – jest blisko związany z szefem firm zbrojeniowych, działających w Czechach i na Słowacji, Jaroslavem Strnadem.

Dowód z Bułgarii

Dowód na to, dlaczego prezydent Zeman tak walczy o możliwość wysyłania czeskiej broni w nieznanym kierunku, amerykański portal znalazł w nieoczekiwanym miejscu – w bułgarskiej gazecie „Trud".

Pojawił się w niej tekst dziennikarki śledczej o handlu bronią, przewożonej przez samoloty azerbejdżańskiej linii Silk Way Airlines, nad którą opiekę sprawują władze w Baku.

Samoloty miały odbyć setki lotów na różnorodnych trasach w Europie, Azji i Afryce. RDC zwróciło uwagę tylko na loty z bronią z firm Strnada, choć w „Trudzie" są wymienione i firmy z czołowych państw zachodnich, a przymykać oko na tajemnicze loty, oficjalnie z dyplomatycznymi papierami azerbejdżańskiego MSZ, miały władze nie tylko Czech, ale i np. Bułgarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski.

Tekst bułgarskiej dziennikarki powstał na podstawie dokumentów, które dostała poprzez portal społecznościowy od anonimowego informatora. Zainteresował też czeskie media.

– Czescy dziennikarze badają sprawę. Nie można na razie powiedzieć, że to potwierdzone informacje, ale podejrzenia wzbudzają – mówi „Rzeczpospolitej" Jakub Janda, ekspert praskiego think tanku Europejskie Wartości.

Janda uważa, że Trump nie chce się spotkać z Zemanem, bo czeski prezydent jest prorosyjski i prochiński. – Można powiedzieć, że niemal co tydzień ma kontakty z Moskwą i Pekinem. Wokół niego są ludzie blisko współpracujący z Kremlem, choćby poprzez koncern Łukoil. Zeman w sprawach ukraińskich reprezentuje interesy rosyjskie – dodaje Janda.

A może po prostu Czechy nie są ważne dla Ameryki i dlatego nie doszło do żadnego spotkania – słyszę od anonimowego czeskiego rozmówcy. Podobnie jest przecież z Węgrami. Viktor Orbán też wspierał Trumpa, a nie był w Białym Domu.

Sam Zeman jeszcze parę miesięcy temu chwalił się, że dostał zaproszenie na kwiecień. Jednak gdy do spotkania nie doszło, przestał o nim mówić. Nie przyjechał też na szczyt Trójmorza do Warszawy, na którym Donald Trump spotkał się z prezydentami z naszego regionu.

Ivana Trump jak tchórz

Zeman duże nadzieje wiązał też z przyjazdem do Pragi w roli amerykańskiego ambasadora Ivany Trump, pochodzącej z Czech byłej żony prezydenta. Zadzwonił do niej, gdy Donald Trump był ledwie od tygodnia prezydentem elektem, i powiedział, że nie wyobraża sobie lepszego kandydata. Ponad pół roku później zareagował – jak to napisała czeska agencja prasowa CTK – z furią, gdy dowiedział się, że Ivana Trump nie przyjęła stanowiska ambasadora. Tłumaczyła, że byłoby do dla niej „zbyt wymagające" zajęcie. Zachowała się jak tchórz – skomentował Zeman. Może mu to utrudnić kontakty z nominowanym na to stanowisko biznesmenem z Partii Republikańskiej Stevem Kingiem. Ostatecznie to nie prezydent Czech decyduje o tym, kto ma być ambasadorem USA w Czechach.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1064
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1063
Świat
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa - relacja na żywo
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1062
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1061
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego