Rząd przyjął uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku". Solidarna Polska przeciw

We wtorek rząd przyjął uchwałę przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” Solidarna Polska poinformowała, że ministrowie z tej partii nie udzielili swojego poparcia.

Aktualizacja: 02.02.2021 18:19 Publikacja: 02.02.2021 17:58

Rząd przyjął uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku". Solidarna Polska przeciw

Foto: P.Tracz/ KPRM

"Polityka energetyczna Polski do 2040 r. wyznacza ramy transformacji energetycznej w naszym kraju. Opiera się na trzech filarach. Są to: sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny oraz dobra jakość powietrza. Niskoemisyjna transformacja energetyczna będzie sprzyjała zmianom modernizacyjnym całej polskiej gospodarki, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne, dbając o sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych" - poinformował w opublikowanym komunikacie rząd.

Najważniejszymi elementami polityki energetycznej Polski do 2040 roku stanowić będą: co najmniej 23 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto, osiągnięcie mocy elektrowni wiatrowych na morzu ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r., uruchomienie w 2033 roku pierwszego bloku elektrowni jądrowej, redukcja emisji gazów cieplarnianych o ok 30 proc. do 2030 roku w stosunku do 1990 roku, redukowanie wykorzystania węgla w gospodarce i rozbudowa infrastruktury gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Tusk do Kaczyńskiego: Jarosławie, to ostatni moment
Polityka
Grzegorz Schetyna: Nie możemy godzić się na to, by dwa mocarstwa decydowały o porządku na świecie
Polityka
Prof. Antoni Dudek o wyborach. „Co trzeci wyborca PiS nie przekonał się do Nawrockiego”
Polityka
Szymon Hołownia krytykuje Donalda Trumpa: Brak znajomości historii
Polityka
Grzegorz Schetyna o Donaldzie Trumpie. „Jego relacje są niebezpieczne dla ładu światowego”
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce