W ankiecie znalazły się pytania dotyczące całości funkcjonowania szpitali. Zapytano zarówno o infrastrukturę, kluczowe procesy mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów, jak i o dostępność personelu czy w końcu finanse szpitala. Pytania dotyczyły blisko 260 wymogów, którym przypisana jest odpowiednia waga punktowa. Są one podzielone na 15 działów i trzy obszary tematyczne.
Pierwszym z nich jest zarządzanie. Ankieterzy zapytali o budynki, zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, finanse i samo zarządzanie placówką. Drugim obszarem zarządzania była opieka medyczna. Tu padły pytania o blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostykę, politykę lekową oraz personel i jego kwalifikacje. Trzeci obszar to jakość usług, ale też posiadane certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, a także analiza zdarzeń i skarg.
Za każdy z obszarów można otrzymać punkty. Za zarządzanie szpital może otrzymać 360 pkt; za obszar opieka medyczna – 410 pkt, a za jakość – 230 pkt. Łącza liczba punktów wynosi 1000, im więc bliżej szpital był tej wartości, tym bliżej był wzorcowego szpitala.
Jednak już drugi rok z rzędu żadnej placówce nie udało się przekroczyć granicy 890 pkt. Nie wynika to jednak z obniżania jakości szpitali, ale z dodatkowych kryteriów, jakie dwa lata temu wprowadziło CMJ. Jakość pozostaje najważniejsza dla naszych liderów, co potwierdzają kolejnymi certyfikatami. I to nie tylko dlatego, że wzrost środków na kolejny rok zależy od akredytacji i certyfikatów jakości. Ale do dbania o jakość zachęcają nie tylko pieniądze. Coraz częściej zwracają na nią uwagę sami pacjenci, gotowi dojechać do najlepiej ocenianego szpitala nawet kilkanaście kilometrów.
Zwycięskie placówki
W przypadku Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia najwięcej punktów w stosunku do tych, które można było otrzymać, przyznano placówce za jakość opieki medycznej. By osiągnąć górny limit punktów, szpitalowi zabrakło 17,11 pkt. W kategorii opieka medyczna placówce do limitu punktów zabrakło 31 pkt. W kategorii zarządzanie różnica ta wyniosła 54 pkt.
Szpital Pro-Familia znany jest przede wszystkim kobietom ciężarnym. Z uwagi na III stopień referencyjności Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Opieką Medyczną i Ginekologiczno-Położniczego przyszłe mamy chętnie decydują się, by urodzić w nim swoje dziecko. Co ważne prowadzony jest w nim także bank mleka kobiecego, który zajmuje się pozyskiwaniem mleka od dawczyń, przechowywaniem i dostarczaniem go maluchom, głównie wcześniakom, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione przez własne mamy. Na swoją działalność otrzymał od Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w ramach programu „Za życiem". Placówka posiada także certyfikat „Szpital bez bólu" przyznawany tym szpitalom, które działają w oparciu o najwyższe standardy uśmierzania bólu.