Ile trwa przeprowadzka do Białego Domu? Ciekawostki na temat rezydencji i pracy prezydentów USA

Zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych odbędzie się już 20 stycznia. Ile czasu ma Biały Dom, aby przygotować wszystko do wyprowadzki dotychczasowych lokatorów i wprowadzenia nowych? Przedstawiamy mało popularne i niezwykłe ciekawostki na temat oficjalnej rezydencji i miejsca pracy prezydentów USA.

Publikacja: 19.01.2021 13:42

Ile trwa przeprowadzka do Białego Domu? Ciekawostki na temat rezydencji i pracy prezydentów USA

Foto: AFP

adm

Jak wartościowy jest Biały Dom?

Biały Dom stoi na posesji, która ma siedem hektarów. Obejmuje on sześć pięter, a w jego wnętrzu znajdują się 132 pokoje, 35 łazienek, 28 kominków i osiem klatek schodowych. Łącznie są w nim także trzy windy i 412 drzwi. Eksperci, którzy niedawno starali się wycenić nieruchomość oszacowali, że gdyby jej kupno było możliwe, kosztowałaby około 400 milionów dolarów.

Biały Dom nie zawsze był Białym Domem

Nazwa oficjalnej rezydencji i miejsca pracy prezydentów Stanów Zjednoczonych została oficjalnie przyjęta dopiero w 1901 roku, gdy głową państwa był Theodore Roosevelt. Zwrócił on uwagę, że rezydencje gubernatorów stanu mają swoje nazwy i chciał mieć pewność, że jego rezydencja także będzie miała wyróżniającą się nazwę.

Pierwszy lokator

Pierwszym prezydentem USA, który zamieszkał w Białym Domu był John Adams. Chociaż to George Washington był odpowiedzialny za zlecenie budowy rezydencji, wybór miejsca, w którym ma się znajdować i zatwierdzenie projektu, nie zdążył się do niego wprowadzić. Jego kadencja zakończyła się bowiem w 1797 roku, czyli trzy lata przed ukończeniem budowy budynku. Washington jest jedynym prezydentem USA, który nigdy nie mieszkał w Białym Domu.

Szaleństwo przeprowadzki

Biały Dom ma zaledwie kilka godzin, aby przygotować wszystko do wyprowadzki dotychczasowych lokatorów i wprowadzenia nowych. Większość działań realizowana jest podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta USA na Kapitolu. Zmieniane są nie tylko meble czy dzieła sztuki. Zgodnie z życzeniami wprowadzającej się rodziny, odmalowywane są czasem także ściany. Ciężarówka z rzeczami należącymi do odchodzących lokatorów zatrzymuje się po zachodniej stronie rezydencji. Nadchodzącej rodziny, na wschodniej.

Biały Dom został zbudowany przez niewolników

Choć nie powinno być to zaskakujące, biorąc pod uwagę, jak wyglądały Stany Zjednoczone w momencie budowy Białego Domu, często nie mówi się na głos, że rezydencja wybudowana została przez niewolników. Z zapisów Białego Domu wynika, że niewolnicy pochodzenia afroamerykańskiego byli szkoleni na miejscu do wykonywania konkretnych zawodów, takich jak kamieniarz, ceglarz czy cieśla.

Czynsz darmowy, wyżywienie nie

Prezydenci USA nie płacą za zamieszkiwanie Białego domu. Za pożywienie dla siebie i swoich prywatnych gości płacą jednak osobiście. Płacą również za alkohol w ramach swoich prywatnych potrzeb, pranie oraz za transport. Wielu prezydentów pozostawiło Biały Dom w poważnym zadłużeniu. Szacuje się na przykład, że gdy Bill Clinton opuszczał Biały Dom, jego zadłużenie wynosiło od 2,28 do 10,6 miliona dolarów.

Dom pełen rozrywek

Dawni mieszkańcy Białego Domu wymyślili całkiem kreatywne zastosowanie dla niektórych ze 132 pomieszczeń, które znajdują się w rezydencji. Przykładem tego jest pomysł Harry’ego Trumana, który zlecił stworzenie pierwszej w Białym Domu kręgielni w pokoju, w którym jego poprzednik Franklin Delano Roosevelt, nakazał zbudować kino, które mieściło 42 widzów. Hillary Clinton przekształciła natomiast jeden z salonów w pokój muzyczny, w którym jej mąż mógł grać na saksofonie.

Ukryty basen

Biały Dom nadal ma basen zewnętrzny. W jego wnętrzu wybudowany został jednak także basen kryty, który znajduje się pod obecnym pokojem prasowym.

Gabinet Owalny

Gabinet Owalny, czyli oficjalne miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych, został stworzony zgodnie z wizją George’a Washingtona, który nigdy nie mieszkał w Białym Domu i zmarł na długo przed pierwszym wykorzystaniem gabinetu w 1909 roku. Washington miał nalegać, aby pokój był owalny, gdyż podobny znajdował się w jego domu w Filadelfii. Jego zdaniem dzięki temu nadawał się on do organizacji formalnych spotkań i przyjęć.

Stomatolog i pasaż handlowy

W piwnicy Białego Domu znajdują się między innymi gabinet dentystyczny oraz mały pasaż handlowy, w którym jest sklep z czekoladą, kwiaciarnią czy drewnem. Na poziomie piwnicy znajduje się również kręgielnia zbudowana za czasów prezydentury Nixona. 

Przystosowany dla niepełnosprawnych

Franklin Delano Roosevelt to prezydent, dzięki któremu Biały Dom całkowicie został przystosowany do wózków inwalidzkich. Wybudowanie wind i ramp uczyniło rezydencję jednym z pierwszych budynków rządowych w Waszyngtonie, w którym bez problemu mogli się poruszać niepełnosprawni.

Dom wielu zwierząt

"Jeśli chcesz mieć w Waszyngtonie przyjaciela, spraw sobie pupila" - mawiał prezydent Harry S. Truman.  Dotąd jedynie trzech gospodarzy Białego Domu nie miało zwierząt: Andrew Jackson, James K. Polk i Donald Trump. Rezydencję zamieszkiwało sporo kotów i psów, ale pojawiały się tam także mniej popularne zwierzęta. Abraham Lincoln miał nie tylko koty i psy, ale także kozę, świnię i indyka. Martin Van Buren miał tygrysy, które otrzymał w prezencie, a Calvin Coolidge hipopotama karłowatego. Najwięcej zwierząt miał jednak Ronald Reagan. Za jego kadencji Biały Dom zamieszkiwały psy ras: Bouvier des Flandres, cavalier king charles spaniel, golden retriever, seter irlandzki, husky syberyjski i owczarek belgijski. W Białym Domu pojawił się również szop o imieniu Rebecca, należący do Johna Calvina Coolidge’a Jr., 30. Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ochrona

Za ochronę prezydentów Stanów Zjednoczonych oraz wszystkich osób, które się w nim znajdują, odpowiada Secret Service. Teren posiadłości jest 24 godziny na dobę monitorowany. W promieniu 48 kilometrów przestrzeń powietrzna jest zamknięta.

Remonty i przebudowy

Na przestrzeni lat Biały Dom był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Z oryginalnych materiałów ostały się jedynie ściany frontowe. Zachodnie skrzydło zostało wzniesione w roku 1902, a skrzydło wschodnie wybudowano w 1942 roku. Dobudowa została wzniesiona, aby ukryć bunkier atomowy.

List do następcy

Tradycją jest, że ustępujący z urzędu prezydent USA zostawia w Gabinecie Owalnym list dla swojego następcy. W większości są to życzenia powodzenia lub rady. Bill Clinton, 42. prezydent USA, przejmował urząd po George’u Bushu seniorze. Gdy sam opuszczał Biały Dom, swojemu następcy, Bushowi Juniorowi, pozostawił ten sam list, który dostał od jego ojca. 

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1034
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1032
Świat
Olaf Scholz „warknął” na Andrzeja Dudę. Arkadiusz Mularczyk: „To przez reparacje”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1031
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1030
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku