Aktualizacja: 23.05.2019 10:48 Publikacja: 22.05.2019 18:16
Wolfgang Schäuble (CDU) jest od 35 lat czołowym politykiem RFN. Jako minister finansów odegrał kluczową rolę w uratowaniu euro
Foto: shutterstock
Od 30 lat trwa niezwykły proces pojednania między Polską i Niemcami. Czy jest on już jednak na tyle dojrzały, że nie zatrzymało go dojście do władzy w 2015 r. PiS ? Czy doszliśmy już do poziomu zaufania Niemiec i Francji, relacji, które rozwijały się równie dobrze za socjalisty Mitterranda i konserwatysty Kohla czy odwrotnie, socjalisty Schroedera i konserwatysty Chiraca...
Stosunki między narodami, szczególnie sąsiadami, powinny być niezależne od tego, jaka większość sprawuje w danym momencie władzę w jednym lub drugim kraju. Biorąc pod uwagę ogromne obciążenie historii, pojednanie polsko-niemieckie to jest prawdziwy, nieprzerwany cud! Jego symbolem pozostaje dla mnie moment upadku muru berlińskiego 9 listopada 1989 r. Helmut Kohl, niemiecki kanclerz federalny, był wtedy z wizytą w Warszawie. Musiał rzecz jasna w takim momencie wrócić do Bonn, ale dzień później znów był w Polsce i kontynuował wizytę. Ileż to mówi! Wszyscy pamiętamy, że kiedy mur upadł, nie wszyscy nasi sąsiedzi i przyjaciele byli z tego powodu szczęśliwi. Ale Polska od samego początku nas wspierała! To jest absolutnie kluczowe. Kiedy później, w latach 2005–2009, byłem ministrem spraw wewnętrznych, zaangażowaliśmy się w poszerzenie strefy Schengen o Polskę i inne kraje. Mój okręg wyborczy znajduje się przy granicy z Francją, koło Strasburga. Pamiętam, jakie niepokoje nawet tam wywoływała perspektywa zniesienia kontroli granicznych. W regionach graniczących z Polską było oczywiście również wiele obaw o bezpieczeństwo. Ale dziś wszystko tam układa się normalnie i to także jest częścią historii pojednania między naszymi narodami.
W ostatnim czasie administracja Donalda Trumpa podjęła działania prowadzące do usunięcia lub modyfikacji treści dotyczących społeczności LGBTQ z rządowych stron internetowych – informuje NBC News. To efekt rozporządzeń wykonawczych podpisanych przez nowego prezydenta USA.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Joe Biden, były prezydent Stanów Zjednoczonych, podpisał kontrakt z renomowaną agencją talentów z Los Angeles. „Decyzja jest istotnym krokiem w kształtowaniu jego kariery po zakończeniu prezydentury” – zaznaczają amerykańskie media.
Rośnie transatlantyckie napięcie. Donald Trump grozi UE cłami, Unia zastanawia się, czy kupować amerykańską broń.
Jestem politykiem i mamy decyzję UE. Zmusza mnie ona do mówienia o „rosyjskiej agresji” — powiedział premier Węgier Viktor Orbán w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zurcher Zeitung".
Donald Trump powiedział, że chce wynegocjować porozumienie z Ukrainą, na mocy którego będzie ona dostarczała Stanom Zjednoczonym pierwiastki ziem rzadkich, które są wykorzystywane w elektronice, w zamian za amerykańską pomoc.
Donald Tusk wykluczył możliwość, by Polska, w związku z przyjętym przez UE paktem migracyjnym, musiała płacić za imigrantów, których nie przyjmie z innych państw w ramach relokacji.
- Konfederacja miała wspaniałe sondaże latem 2023 roku, a później przyszły wybory i ludzie zdecydowali, jak naprawdę jest - mówił w czasie konferencji prasowej marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta, Szymon Hołownia.
Dziś broń palna w Polsce jest „przywilejem”. Literalnie tak jest to interpretowane przez sądy administracyjne. Powinna być prawem, które możemy stracić. A nie nagrodą, którą możemy uzyskać – przekonuje Krzysztof Kuczyński, adwokat i instruktor strzelectwa.
Sukces wczorajszego nieformalnego szczytu UE dotyczy Tarczy Wschód i pieniędzy na Tarczę Wschód, dotyczy zabezpieczenia wschodniej flanki UE i NATO, dotyczy strategii UE przyjęcia, ze zrozumieniem, zwiększonych wydatków na rzecz przemysłu zbrojeniowego - mówił po posiedzeniu rządu wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier odniósł się też do przestawienia aktu oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości.
Poseł PiS Przemysław Czarnek skrytykował fakt, że podczas otwarcia kontenerowego przedszkola w Stroniu Śląskim dzieci odśpiewały hymn stojąc na korytarzu, gdy politycy przebywali w głównej sali. - Niech posłucha nauczycielek, rodziców, żołnierzy, którzy pracowali od wielu tygodni - odpowiedział na to wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), który był jednym z zaproszonych gości.
Do sądu trafił akt oskarżenia wobec sześciu osób związanych z pozyskaniem dotacji z Funduszu Sprawiedliwości dla Fundacji Profeto. Wśród oskarżonych jest ksiądz Michał O., urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz członkowie komisji konkursowych przyznających dotacje.
Najwyższa Izba Kontroli prześle do prokuratury cztery zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przy organizowaniu rządowych kampanii społecznych za czasu rządów PiS.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przyznał, że przestępczość wróciła do naszego kraju. - Nie pozwolimy na to, by grupy przestępcze – czy polskie, czy zagraniczne – mogły tutaj hasać. Staramy się zdusić to w zarodku – zapewnił polityk w rozmowie z Radiem Zet.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas