19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.12.2019 15:16 Publikacja: 13.12.2019 15:16
Foto: AFP
W Wielkiej Brytanii zakończyło się liczenie głosów oddanych w 650 okręgach w czwartkowych przyspieszonych wyborach parlamentarnych.
Według oficjalnych wyników, Partia Konserwatywna zdobyła 365 miejsc w Izbie Gmin, co daje jej bezwzględną większość z bezpieczną, 80-mandatową przewagą. Dla Torysów to najlepszy wynik od 1987 r. Najsłabszy od 1935 r. rezultat zanotowała Partia Pracy, która w nowej Izbie Gmin będzie dysponowała 203 mandatami. Szkocka Partia Narodowa wprowadziła 48 deputowanych, Liberalni Demokraci - 11, Zieloni - 1. W Izbie Gmin nie będzie przedstawicieli Partii Brexit.
Dania, choć odpowiada za bezpieczeństwo i obronę Grenlandii, ma ograniczone możliwości militarne na tej ogromnej wyspie. Obecnie obejmują one cztery stare statki inspekcyjne, samolot obserwacyjny Challenger i 12 patroli psich zaprzęgów. Rząd chce je wzmocnić.
Prezydent-elekt USA Donald Trump nie pójdzie do więzienia ani nie zapłaci grzywny, choć został uznany winnym przestępstwa wręczenia łapówki gwieździe porno za milczenie. Wyrok zostanie jednak zamieszczony w jego aktach, a Trump będzie pierwszym prezydentem USA z wyrokiem skazującym.
Alternatywa dla Niemiec jest ostatnią nadzieją dla Niemiec – powtarzał Elon Musk. Słuchało go 200 tysięcy ludzi. Przez 70 minut rozmowy Elon Musk zgadzał się z Alice Weidel we wszystkim i zachęcał do głosowania na AfD.
Prezydent-elekt USA Donald Trump powiedział, że spotkanie między nim a prezydentem Rosji Władimirem Putinem już jest organizowane. Nie podał jednak żadnej daty, kiedy mogłoby się ono odbyć.
Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę przewidującą sankcje dla urzędników Międzynarodowego Trybunału Karnego za wydanie przez nich międzynarodowego listu gończego za premierem Izraela Beniaminem Netanjahu.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują napięcia wokół obecności Benjamina Netanjahu na uroczystościach w Auschwitz, twitterowe potyczki Donalda Tuska z Karolem Nawrockim oraz finansowe zawirowania między rządem a Państwową Komisją Wyborczą.
Przeciwdziałanie dezinformacji niewystarczające i nierzadko pozorowane. To wnioski z opublikowanego właśnie raportu komisji do spraw badania rosyjskich i białoruskich wpływów, na której czele stoi gen. Jarosław Stróżyk.
Rozpoczęte właśnie polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej nakłada się na kampanię przed wyborami prezydenckimi. Czy deklaracje Donalda Tuska w sprawach imigracji, kosztów polityki energetycznej czy Zielonego Ładu to zapowiedź rzeczywistej zmiany kursu, czy tylko wyborcze sztuczki?
Utworzenie stanowiska „superwicepremiera gospodarczego” wydaje się nierealne, ale może warto pokusić się o zebranie przy premierze grupy apolitycznych, wysoce profesjonalnych specjalistów, tworząc tzw. kitchen cabinet, jak u prezydenta Reagana?
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Błyskotliwa kariera Calina Georgescu byłaby niemożliwa, gdyby nie rumuńska specyfika – głęboki kryzys zaufania do państwa, partii i mediów.
- Jeśli zgodzimy się na to, by zapewnić bezpieczeństwo Beniaminowi Netanjahu z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz, to czemu również nie zaprosić Władimira Putina? - pytała na konferencji prasowej wicemarszałek Senatu, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta, Magdalena Biejat.
Naprawdę podatne na zewnętrzne wpływy i ataki stają się przede wszystkim demokracje wewnętrznie słabe, które wcześniej utraciły poczucie wspólnoty oraz szacunek dla własnych instytucji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas