Kosowo będzie mieć armię, Serbia grozi interwencją

Parlament Kosowa zdecydowaną większością głosów głosów zdecydował o stworzeniu armii, wywołując niezadowolenie Serbii. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Kosowo podjęło taką decyzję w "niewłaściwym czasie" i wezwał do dialogu, który ma pomóc w utrzymaniu pokoju w regionie.

Aktualizacja: 14.12.2018 19:05 Publikacja: 14.12.2018 15:15

Kosowo będzie mieć armię, Serbia grozi interwencją

Foto: AFP

arb

Spośród 120 parlamentarzystów Kosowa 107 zagłosowało za przepisami zwiększającymi liczebność liczącej 4 tys. funkcjonariuszy Kosowskiej Siły Bezpieczeństwa (KSF - Kosovo Security Force) i uczynienia z niej regularnej armii. Głosowanie zbojkotowali posłowie reprezentujący serbską mniejszość w Kosowie.

Serbia utrzymuje, że powołanie armii przez Kosowo narusza postanowienia rezolucji ONZ, która zakończyła krwawą wojnę o niepodległość Kosowa prowadzoną w latach 1998-1999. Serbia ostrzega, że może odpowiedzieć na to posunięcie zbrojną interwencją przeciwko swojej byłej prowincji, przed czym ostrzegła premier Serbii, Ana Brnabic dodając, że "jest to jedna z opcji na stole".

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Polityka
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Beniamina Netanjahu
Polityka
Szwedzki minister obrony: Obronimy Bałtyk
Polityka
Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi samolotu
Polityka
Kandydat Donalda Trumpa na sekretarza obrony był oskarżony o napaść seksualną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Trump ma nową kandydatkę na prokuratora generalnego. Broniła go przed impeachmentem