RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 13.05.2021 17:18 Publikacja: 13.05.2021 16:12
Foto: Adobe Stock
Prywatna pożyczka to dobra alternatywa dla kredytów bankowych, zwłaszcza gdy udziela jej ktoś bliski. Trzeba jednak pamiętać, że umowa pożyczki nie jest obojętna podatkowo. W grę wchodzi tu podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. Co do zasady umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku znajduje się w katalogu czynności nim opodatkowanych. Stawka podatku jest stosunkowo niewielka, bo wynosi 0,5 proc. A podstawą opodatkowania jest kwota lub wartość pożyczki albo depozytu. Po umowie określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty.
Faktyczna separacja małżonków może wpłynąć na podział ich majątku wspólnego po formalnym rozstaniu. Nie zawsze ma być "po równo", dysproporcja może być znaczna. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy mogą składać wnioski o rentę wdowią. Zanim jednak to zrobią, muszą wybrać wariant wypłaty. W podjęciu tej decyzji pomocny może okazać się kalkulator do renty wdowiej udostępniony przez ZUS.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Drugi próg podatkowy dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. To rozwiązanie w ramach którego osoby rozliczające się z fiskusem wg skali podatkowej, jeśli ich roczny dochód przekroczy określoną kwotę, płacą wyższy podatek. Ile obecnie wynosi drugi próg podatkowy w Polsce? Jaka stawka podatku go dotyczy?
Warunkiem odliczenia VAT naliczonego jest związek zakupu z czynnościami opodatkowanymi VAT. Co jednak w przypadku, gdy wydatek został sfinansowany ze środków zewnętrznych, a finansowanie obejmowało kwoty brutto?
• Co się zmienia w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2025 r.? • Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór o obniżanie podstawy wymiaru składek • Zmiany w PKD od 1 stycznia 2025 r. Firmy muszą się dostosować • Będą zmiany w VAT. Kogo dotyczą? • Czy leasing operacyjny jest optymalizacją podatkową? • Warto poszukać budowli w swojej firmie. Bo zdefiniowano je na nowo • Wiadomość dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe w styczniu
Drugi próg podatkowy dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. To rozwiązanie w ramach którego osoby rozliczające się z fiskusem wg skali podatkowej, jeśli ich roczny dochód przekroczy określoną kwotę, płacą wyższy podatek. Ile obecnie wynosi drugi próg podatkowy w Polsce? Jaka stawka podatku go dotyczy?
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas