Podatkowa ulga dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie odliczą od dochodu wydatki na rehabilitację i ułatwianie życia. Dzięki temu zapłacą mniej fiskusowi.

Aktualizacja: 22.04.2021 15:12 Publikacja: 22.04.2021 14:40

Podatkowa ulga dla niepełnosprawnych

Podatkowa ulga dla niepełnosprawnych

Foto: AdobeStock

Prawie 1,5 miliona osób korzysta z ulgi rehabilitacyjnej. Wykazujemy ją w deklaracji rocznej składanej do końca kwietnia (Ministerstwo Finansów na razie nie wydłużyło, tak jak w zeszłym roku, tego terminu).

Wydatki na rehabilitację i ułatwianie życiowych czynności osoby niepełnosprawnej odliczamy od dochodu. Musimy je sami wpisać do zeznania. Wprawdzie skarbówka przygotowała dla większości podatników deklaracje e-PIT, ale ulgi rehabilitacyjnej w nich nie znajdziemy. Wydatki wpisujemy w załączniku PIT/O, w poz. 25 (podatnik) bądź 26 (małżonek). A potem przenosimy do rocznej deklaracji.

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o uldze rehabilitacyjnej

Rodzice nie odliczą wydatków na operację dziecka

Ulga rehabilitacyjna: Pamiętaj o limitach i dokumentach

Bieżnia to indywidualny sprzęt. Siłownia jest dla wszystkich

Nie dla liniowców

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać np. pracownicy, zleceniobiorcy czy wykonujący umowy o dzieło. Oni z reguły wypełniają PIT-37. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali składają PIT-36. A ryczałtowcy, którzy odliczają wydatki na rehabilitację od przychodu, PIT-28 (im termin już minął, ewentualnie mogą składać korekty zeznania).

Z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy płacący liniowy PIT, a także rozliczający się w formie karty podatkowej.

Kto ma prawo do odliczenia? Ustawa o PIT wymienia osoby, które posiadają:

- orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub

- decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub

- orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy także tych, którzy nie ukończyli 16. roku życia).

Skorzystać z ulgi mogą także osoby mające niepełnosprawnych na utrzymaniu. Z reguły jest to najbliższa rodzina. Dochody utrzymywanych osób nie mogły jednak przekroczyć w zeszłym roku 14,4 tys. zł.

Katalog wydatków

Co można odliczyć? Katalog kosztów rehabilitacji premiowanych ulgą znajdziemy w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Wymienione są tam m.in. wydatki na:

- adaptację i wyposażenie mieszkań oraz domów, przystosowanie samochodów oraz zakup i naprawę indywidualnego sprzętu niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych,

- opiekę pielęgniarską w domu oraz usługi opiekuńcze,

- przewodników dla niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, pomoc tłumacza migowego, utrzymanie psa asystującego,

- pobyt na turnusach rehabilitacyjnych, leczenie w uzdrowiskach, zabiegi rehabilitacyjne, wyjazdy dzieci na kolonie i obozy,

- przewóz na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, przejazdy związane z pobytem w zakładach leczniczych, na koloniach i obozach,

- leki, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że należy je stosować,

- używanie samochodu osobowego,

- przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb niepełnosprawnej osoby.

Ochrona przed koronawirusem

Czy epidemia Covid-19 spowodowała, że katalog odliczeń się poszerzył? Nie. Oczywiste jest jednak, że osoby niepełnosprawne także muszą się chronić przed koronawirusem. Jedna z nich, emerytka mająca m.in. chorobę płuc oraz bezdech senny, zapytała o możliwość odliczenia wydatków na zakup jonizatora powietrza. Urządzenie posiada 5-poziomowy system filtracji i usuwa prawie 100 proc. zanieczyszczeń. Ma też certyfikat potwierdzający wysoką skuteczność separacji mikroorganizmów przenoszonych drogą kropelkową, takich jak SARS-CoV-2.

Fiskus przyznał, że jonizator ułatwia wykonywanie czynności życiowych, w tym wypadku oddychanie, i emerytka może skorzystać z podatkowej ulgi.

Skarbówka nie zgadza się natomiast na odliczenie maseczek. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" napisało, że nie jest to indywidualny sprzęt niezbędny w rehabilitacji albo ułatwiający wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay