Wspólnoty mieszkaniowe: fundusz remontowy może być zabezpieczeniem dla banku

Fundusz remontowy jest z reguły ulokowany na odrębnym rachunku bankowym wspólnoty mieszkaniowej, co może służyć jako element zabezpieczenia, np. wobec wierzytelności kredytowych banku.

Aktualizacja: 15.08.2020 12:21 Publikacja: 15.08.2020 00:01

Wspólnoty mieszkaniowe: fundusz remontowy może być zabezpieczeniem dla banku

Foto: Adobe Stock

Zmiany w ustawie z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j., DzU z 2020 roku, poz. 532; dalej: ustawa) wprowadzone ustawą z 13 czerwca 2019 roku o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 roku, poz. 1309), na mocy których z 1 stycznia 2020 roku zmniejszono z siedmiu do trzech kryterium liczby lokali, gdzie przekroczenie tej liczby skutkuje zaliczeniem wspólnoty do tzw. „dużych wspólnot mieszkaniowych" (tj. wspólnot, do których nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego, bo podlegają sposobowi zarządu określonemu w rozdziale 4 ustawy), spowodowały wzrost liczby wspólnot, które muszą stosować regulacje zawarte w ustawie. Z uwagi na lakoniczność przepisów o zarządzie nieruchomością zawartych w przepisach ustawy nowe wspólnoty, dla lepszego zrozumienia zmienionych zasad zarządzania, powinny sięgnąć do bogato ukształtowanego dorobku orzecznictwa.

Pozostało 91% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach