Aktualizacja: 18.02.2020 08:28 Publikacja: 18.02.2020 08:28
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny wydał uchwałę w sprawie jednego z najpopularniejszych zwolnień podatkowych, z jakich do dziś korzystają Polacy. Stanowisko siedmiu sędziów NSA jest korzystne dla wszystkich, którzy przed sprzedażą zdecydowali się przyjąć zaliczkę czy zadatek na poczet przyszłej ceny. Wbrew stanowisku fiskusa sąd uznał, że taka sytuacja co do zasady nie pozbawia prawa do zwolnienia.
Sprawa dotyczyła zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT popularnie zwanego też ulgą mieszkaniową. Pozwala ograniczyć lub wręcz uniknąć płacenia 19-proc. PIT. Chodzi o przypadki, gdy z różnych przyczyn podatnik nie mógł odczekać z odpłatnym zbyciem do upływu pięciu lat, licząc od końca roku nabycia (wybudowania). W takim przypadku co do zasady sprzedaż jest opodatkowana, ale ustawodawca postanowił, że osoby, które zyski ponownie przeznaczają na własne cele mieszkaniowe, mogą korzystać ze zwolnienia.
Po przyjęciu przez rząd nowelizacji mrożącej ceny energii adwokat Artur Pięta z Kancelarii Adwokackiej Sieńko Pięta i Partnerzy s.c. tłumaczy, jakie dokumenty złożyć i gdzie, aby zapłacić mniej za prąd.
Uregulowanie solidarnego zobowiązania wobec banku przez jednego kredytobiorcę nie jest darowizną na rzecz drugiego. Fiskusowi nic do tego.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi wzrost maksymalnych stawek podatku od nieruchomości. Wiele gmin już podjęło uchwały o podwyżkach. Sprawdzamy, gdzie już wiadomo, że wzrośnie podatek od nieruchomości.
Przyszły rok przyniesie szereg zmian związanych z prawem pracy. Oprócz wzrostu kwoty płacy minimalnej zapowiadana jest również m.in. zmiana w naliczaniu stażu pracy i zasiłku dla bezrobotnych. Pojawi się również nowy typ urlopu dla rodziców.
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę prezydenta miasta, który został ukarany za brak realizacji obowiązków określonych w programie ochrony powietrza m.in. za nieinformowanie o smogu.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Polecamy webinar „Rzeczpospolitej” i porady ekspertów.
O milionowe nadużycia podejrzewane są niektóre fundacje rodzinne. Czy warto zmienić prawo?
Przed wyrażeniem zgody na wydzierżawienie nieruchomości należy umieścić ją w wykazie.
Fundacje rodzinne po półtora roku działania znalazły się na celowniku fiskusa. Czy to złowrogi sygnał początku końca tej ważnej instytucji dla przedsiębiorców i gospodarki?
Żaden przepis nie przewiduje ustanowienia dla czasowo aresztowanego w postępowaniu podatkowym ani pełnomocnika na wniosek czy z urzędu, ani też kuratora lub pełnomocnika tymczasowego. To luka prawna i fiskus nie może tego wykorzystywać.
Blokada przejścia w Medyce pokazuje, że wystarczy 35 osób chcących uniknąć podatku, by skłonić ministra rolnictwa do wycieczki w niedzielę. A także, że Ukraińcy mają rację dziwiąc się: to u nas jest wojna, ale czy wy panujecie nad swoimi granicami?
W najbliższych tygodniach poznamy kształt przepisów i warunków technicznych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas