Rosjanie wykupują złoto i biżuterię, świat też

Blisko półtorej tony złota w sztabkach i monetach kupili obywatele i obywatelki Rosji w drugim kwartale. U naszego sąsiada rośnie też gwałtownie popyt na złotą biżuterię. Świat jest jeszcze bardziej zachłanny.

Aktualizacja: 29.07.2021 18:05 Publikacja: 29.07.2021 18:03

Rosjanie wykupują złoto i biżuterię, świat też

Foto: Bloomberg

„W drugim kwartale 2021 r. rosyjscy inwestorzy detaliczni kupili 1,4 tony sztabek złota i złotych monet, czyli o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku” - cytuje raport Światowej Rady Złota (WGC) agencja TASS.

Popyt na sztabki i złote monety na świecie w II kwartale wyniósł 243,8 tony, co oznacza wzrost o 56 proc. w ujęciu rocznym. W pierwszym półroczu Ziemianie kupili 594,5 tony złota.

„Wzrost zakupów kruszcu i monet na całym świecie był spowodowany różnymi czynnikami, czasami specyficznymi dla danego kraju. Jednak globalnymi czynnikami napędzającymi popyt na te produkty były obawy przed inflacją, niskimi i ujemnymi realnymi stopami wpływającymi na inwestorów detalicznych oraz wysokimi cenami w porównaniu do zeszłego roku. Spadek cen w drugiej połowie czerwca został również wykorzystany jako okazja do zakupu” - powiedziała TASS Louise Street, starsza analityk rynku w dziale badań WGC.

Ponadto Rosjanie zwiększyli popyt na złotą biżuterię w drugim kwartale o 158 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - do 9,4 t. Światowe zakupy złotej biżuterii wzrosły o 60 proc. - do 390,7 ton. W całym pierwszym półroczu ludzie kupili 873,7 ton złotych wyrobów jubilerskich. To o 17 proc. mniej niż średnia z lat 2015-2019.

„Rosyjska 20-procentowa stawka VAT na sztabki złota - najwyższa na świecie - niewątpliwie hamuje rozwój rynku inwestycyjnego w Rosji. Ale jest powód, by mieć nadzieję, że ta sytuacja może się poprawić. Oczekiwane zniesienie podatku VAT, zaplanowane na styczeń 2022 r., powinno pomóc ożywić rynek i odblokować napływ inwestycji. Szacuje się, że zwolnienie z VAT na sztabki złota w Rosji powinno pomóc w zwiększeniu popytu detalicznego na złoto o około 50 ton rocznie, co przyniesie wymierne korzyści rosyjskiej gospodarce ”- skomentowała Tatiana Fitz z WGC.

Światowa podaż złota w II kwartale wzrosła o 13 proc. w ujęciu rocznym, a produkcja w I półroczu zwiększyła się o 9 proc. do 1780 ton. Jest to najwyższy poziom w I półroczu w całej historii obserwacji od 2000 roku , podkreśla WGC.

„Podczas gdy konsumenci i inwestorzy detaliczni nadal kupowali złoto, inwestorzy instytucjonalni byli mniej konsekwentni. Drugi kwartał przyniósł skromny napływ 40,7 ton netto, zauważa WGC w swoim raporcie. Cena złota w dolarach za drugi kwartał wzrosła o 6 proc. - do prawie 1820 dolarów za uncję.

„Banki centralne nadal kupowały złoto przez cały kwartał. W rezultacie światowe rezerwy złota wzrosły o 199,9 ton. To o 214 proc. więcej niż w drugim kwartale 2020 r. ”- czytamy w raporcie.

Według szacunków Światowej Rady Złota w 2021 r. zapotrzebowanie na złote wyroby jubilerskie na świecie wyniesie od 1,6-1,8 tony, czyli zauważalnie więcej niż w pandemicznym 2020 r.. To jednak poniżej średniej od pięciu lat. Popyt inwestycyjny spodziewany jest na poziomie 1,25-1,4 t. Oczekuje się również, że w tym roku podaż złota nieznacznie wzrośnie w porównaniu z minionym rokiem.

„W miarę ożywienia światowej gospodarki obserwujemy ożywienie popytu konsumenckiego i wyraźny wzrost popytu na biżuterię w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak w przypadku inwestycji obraz jest bardziej złożony. Pomimo strategicznych zakupów od osób i organizacji, wpływ inwestorów taktycznych był bardziej zróżnicowany w pierwszej połowie roku. Patrząc w przyszłość, spodziewamy się dalszej poprawy popytu konsumpcyjnego do końca roku ”- podsumowuje cytowana w raporcie Louise Street.

Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Siła nabywcza Polaków w górę
Biznes
Prezes Amica Jacek Rutkowski: Amica nie jest na sprzedaż. Choć oferty dostaję
Biznes
Najcenniejsze marki w 2024 roku. Która dominuje na świecie, a która w Polsce?
Biznes
Nippon Steel nie przejmie US Steel. Jest weto Joe Bidena
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Biznes
Francuscy prezesi wątpią w swój kraj najbardziej od ponad dekady. Stawiają na zagranicę
Materiał Promocyjny
Unikalna okazja inwestycyjna