Aktualizacja: 29.07.2021 18:05 Publikacja: 29.07.2021 18:03
Foto: Bloomberg
„W drugim kwartale 2021 r. rosyjscy inwestorzy detaliczni kupili 1,4 tony sztabek złota i złotych monet, czyli o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku” - cytuje raport Światowej Rady Złota (WGC) agencja TASS.
Popyt na sztabki i złote monety na świecie w II kwartale wyniósł 243,8 tony, co oznacza wzrost o 56 proc. w ujęciu rocznym. W pierwszym półroczu Ziemianie kupili 594,5 tony złota.
Rosyjski reżim zamierza ograniczyć swobodny dostęp obywateli do zagranicznych gier wideo. Putin zapowiedział, że gry elektroniczne mają rozwijać patriotyzm Rosjan.
Choć trzeci kwartał okazał się ostatecznie lepszy od oczekiwań rynkowych, Amica i tak zanotowała spadki na zdecydowanej większości rynków.
Leki to produkty posiadające określony termin ważności oraz zasady przechowywania. Przeterminowanych lub niewłaściwie trzymanych specyfików należy się pozbyć. Trzeba jednak robić to z rozwagą, aby nie zaszkodzić środowisku. Jak i gdzie wyrzucić leki?
Jest poniedziałek, 25 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje kluczowe wydarzenia gospodarcze.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Start-up założony przez Filipa Kozerę chce zrewolucjonizować tworzenie narzędzi AI. Cieszy, że inwestorzy wyłożyli na niego właśnie fortunę, ale i martwi, że polskie technologie wypływają za granicę.
Obserwujemy obecnie znaczący, ponad 30-proc. rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ta luka, która historycznie zazwyczaj była domykana, rodzi pytania o jej przyczyny oraz o to, która forma inwestycji – w akcje spółek wydobywczych czy sam kruszec – może być bardziej opłacalna.
Globalny popyt na złote sztabki i monety inwestycyjne w II kwartale br. spadł o 5 proc. Rynki złota w Azji rosną, Europa Zachodnia zmaga się ze spadkami. Jak zachowa się złoto w przypadku wygranej Donalda Trumpa, a jak - jeśli zwycięży Kamala Harris?
Nadzieje związane z polityką pieniężną amerykańskiego Fedu podsyciły wzrost cen kruszcu. Złoto jest o 20 proc. droższe niż na początku roku.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
W piątkowe przedpołudnie notowania głównych walut do złotego lekko zniżkują.
Ceny srebra osiągają obecnie najwyższy poziom od trzech lat. W ostatnich dniach oscylują wokół 28 dolarów za uncję. A kurs złota powędrował w miniony piątek w górę o prawie 70 dolarów, przekraczając pułap 2370 dolarów za uncję, zaś w tym tygodniu zbliża się do 2400 dolarów.
Złoto to bezpieczna przystań, dlatego w czasach zawirowań geopolitycznych bije rekordy cenowe.
Spora część funduszy w kwietniu zaświeciła na czerwono, choć straty nie były na ogół wysokie. Niestety w grupie tej znalazły się niektóre fundusze obligacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas