Na bogatej w czarnoziem Ukrainie zniesione zostało moratorium na obrót gruntami rolnymi. Kto i kiedy będzie mógł nabywać taką ziemię?
Po upadku ZSRR, w latach 90. obrót ziemią na Ukrainie był w znacznym stopniu ograniczony, po reformach część gruntów rolnych, po kołchozach, zostało podzielonych między członków. W efekcie ponad 6 mln obywateli Ukrainy stało się właścicielami gruntów rolnych, których jednak nie można było sprzedawać. Przedsiębiorstwa rolne funkcjonują na zasadzie dzierżawy ziemi od tych osób, w ten sposób duże gospodarstwa rolne są w stanie gromadzić nawet kilkaset tysięcy hektarów.
Na podstawie ustawy z marca br., od 1 lipca 2021 r. zakaz obrotu nie będzie już obowiązywać, obywatele Ukrainy będą mogli kupować do 100 ha ziemi rolnej.
Od stycznia 2024 r. nabywać ziemię – do 10 tys. ha – będą mogły również ukraińskie podmioty gospodarcze, a także banki z kapitałem zagranicznym – bo grunt może być zabezpieczeniem kredytu. Banki będą musiały sprzedać taką ziemię w ciągu dwóch lat od nabycia.
Jeśli chodzi o osoby czy przedsiębiorstwa spoza Ukrainy, na razie nie ma dla nich możliwości zakupu ziemi rolnej. Ustawa przewiduje jednak możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Gdyby obywatele zgodzili się na zbywanie ziemi cudzoziemcom, wciąż zakazem objęte byłyby grunty przygraniczne, zakazem wciąż objęte byłyby także państwa agresorzy, czyli Federacja Rosyjska, czy też organizacje w rodzaju republik w Ługańsku i Doniecku.