Zwano ją matką „Solidarności”. Pracowała w Stoczni Gdańskiej jako operator suwnicy. Za niezależną działalność związkową została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Doprowadziło to do wybuchu strajku sierpniowego. W stanie wojennym internowana po rozbiciu siłą strajku w Stoczni Gdańskiej, wielokrotnie aresztowana. IPN ujawnił, że Walentynowicz inwigilowało jednocześnie ponad 100 esbeków. Planowano też jej otrucie. Była inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Za prześladowania w latach 80. otrzymała 70 tys. zł odszkodowania. Pozostawała w konflikcie z Lechem Wałęsą. Wraz z Andrzejem Gwiazdą krytykowała obrady Okrągłego Stołu. 3 maja 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Miała 81 lat.
gen. Franciszek Gągor | szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Karierę wojskową rozpoczął w latach 70. Brał udział w misji pokojowej ONZ w Egipcie. W 1991 r. był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w operacji „Pustynna burza”. Potem pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej i kierował m.in. misją obserwacyjną ONZ w Iraku i Kuwejcie. Był też polskim przedstawicielem wojskowym przy komitetach wojskowych NATO i Unii Europejskiej. 27 lutego 2006 r. został szefem Sztabu Generalnego WP. Miał 59 lat.
Władysław Stasiak | szef Kancelarii Prezydenta
Należał do najbardziej zaufanych ludzi prezydenta. W 1993 r. trafił do kierowanej przez Lecha Kaczyńskiego Najwyższej Izby Kontroli. Gdy w 2002 r. Kaczyński został prezydentem Warszawy, został jego zastępcą. W 2005 r. objął tekę wiceszefa MSWiA. Rok później Lech Kaczyński już jako prezydent Polski mianował go szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W 2009 r. został szefem Kancelarii Prezydenta. Miał 44 lata.
Aleksander Szczygło | szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Urodził się w 1963 roku w podolsztyńskich Jezioranach. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim. Trzykrotnie został wybrany do Sejmu. W 2005 r. po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej, a następnie szefa resortu. Kierował też kancelarią prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Od stycznia 2009 r. stał na czele prezydenckiego BBN.
Andrzej Kremer | wiceminister spraw zagranicznych
W MSZ odpowiadał za politykę wschodnią. Brał udział w negocjacjach dotyczących programu tarczy antyrakietowej w Polsce. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ, miał tytuł doktora nauk prawnych. Z dyplomacją związany od 1991 r. Był m.in. konsulem generalnym RP w Hamburgu. – Zawsze mogliśmy liczyć na jego życzliwe wsparcie – mówi dr Ireneusz Kamiński, pełnomocnik rodzin ofiar Katynia. Miał 49 lat.
Stanisław Komorowski | wiceminister obrony narodowej
Był wiceministrem obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska. Odpowiadał tam za politykę obronną. Z wykształcenia doktor nauk fizycznych. Polityk i dyplomata. Zanim trafił do Ministerstwa Obrony Narodowej od lat 90. pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznym, m.in. jako wiceminister. Dwukrotnie był ambasadorem Polski – w Hadze i Londynie. Miał 56 lat.
Andrzej Przewoźnik | sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
U rodził się w 1963 r. Z wykształcenia był historykiem. Doprowadził do upamiętnienia ofiar zbrodni w Jedwabnem i ponownego otwarcia Cmentarza Obrońców Lwowa. Zajmował się budową polskich cmentarzy w Kazachstanie i Uzbekistanie. Wydał książkę o cmentarzach katyńskich. Organizował m.in. uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, 60. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.
Paweł Wypych | sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Od roku prezentował w mediach stanowisko prezydenta. Miał 42 lata. 13 lat pracował w samorządzie, także jako współpracownik Lecha Kaczyńskiego. Był wiceministrem pracy, a potem prezesem ZUS. – Prymus, solidny urzędnik z zasadami – mówią jego przyjaciele i współpracownicy. – Zawsze dobrze zorganizowany, potrafiący wokół swoich pomysłów zgromadzić ludzi i kierować nimi.
Leszek Deptuła | poseł PSL
Nie wdawał się w polityczne spory, zawsze skłonny do kompromisu. Był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. nacisków. Absolwent weterynarii Akademii Rolniczej w Lublinie. Przez 25 lat pracował w lecznicy dla zwierząt w Wadowicach Górnych. Był aktywnym działaczem korporacji weterynaryjnej. W latach 2002 – 2006 marszałek Podkarpacia. Od lat związany z PSL. Miał 57 lat.
Grzegorz Dolniak | poseł Platformy Obywatelskiej
Wiceszef Klubu PO. Od 2001 roku był posłem Platformy z okręgu sosnowieckiego. W wyborach 2007 roku uzyskał w nim najlepszy wynik. Ceniony przez dziennikarzy, dla których zawsze znajdował czas. W 1984 roku ukończył studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Zanim został posłem, prowadził własną firmę. Mieszkał w Będzinie z żoną i córką. Miał 50 lat.
Grażyna Gęsicka | przewodnicząca klubu PiS
To była wspaniała, pełna ciepła, dobra i przyjazna dla wszystkich kobieta – tak wspominają ją koledzy. Minister rozwoju regionalnego zarówno w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, jak i Jarosława Kaczyńskiego. Była oceniana jako jeden z najlepszych ministrów tych gabinetów. W styczniu 2010 roku, już w opozycji, została szefową Klubu PiS. Miała 59 lat.
Przemysław Gosiewski | poseł i wiceprezes PiS
Urodził się w 1964 r. w Słupsku. Był studentem Lecha Kaczyńskiego na Uniwersytecie Gdańskim. W 1984 r. związał się z podziemnym Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. Od 1989 r. pracował również w centrali „Solidarności” w Gdańsku. Współtworzył Porozumienie Centrum. Od 2001 r był w Prawie i Sprawiedliwości. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego był wicepremierem.
Izabela Jaruga-Nowacka | posłanka Lewicy
Znana z walki o prawa kobiet. W rządzie Marka Belki była wicepremierem. Wcześniej piastowała m.in. stanowisko pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Przez wiele lat była posłanką Unii Pracy. Ukończyła studia etnograficzne na Uniwersytecie Warszawskim, później pracowała w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego Polskiej Akademii Nauk. Była matką dwóch córek. Miała 49 lat.
Sebastian Karpiniuk | poseł Platformy Obywatelskiej
Polityka była jego żywiołem. Trafił do niej tuż po studiach na prawie i administracji na Uniwersytecie Gdańskim, w międzyczasie robiąc aplikację radcowską. Związał się z Kongresem Liberalno-Demokratycznym. W 2005 r. został posłem Platformy z Kołobrzegu. Pasjonował się przeszłością. – Całe życie interesuje mnie historia, a poza tym pochodzę z rodziny o AK-owskich korzeniach – mówił rok temu „Rz”. Miał 38 lat.
Aleksandra Natalli-Świat | posłanka i wiceprezes PiS
Ekspert ds. budżetu i finansów, tworzyła nowy wizerunek partii. – Mogła zostać polską Thatcher – mówi europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Koledzy mówią o jej wielkiej wrażliwości i życzliwości. Skończyła Akademię Ekonomiczną. Pracowała w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN. Na studiach działała w NZS. Zakładała PC. Miała 51 lat.
Arkadiusz Rybicki | poseł Platformy Obywatelskiej
Znany jako Aram. Urodził się 12 stycznia 1953 r. w Gdyni. Już w latach 70. związał się z opozycją. W 1979 r. wstąpił do Ruchu Młodej Polski. Podczas strajków w sierpniu 1980 spisał na tablicy 21 postulatów. W stanie wojennym internowany. Bliski współpracownik Lecha Wałęsy. Parlamentarzystą po raz pierwszy został w 2005 roku. Ostatnio był sprawozdawcą nowelizacji ustawy o IPN.
Jolanta Szymanek-Deresz | posłanka Klubu Lewica, wiceprzewodnicząca SLD
Miała 56 lat. Pochodziła z rodziny prawniczej. Była sędzią, potem pracowała jako adwokat. Była szefową Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jej mąż Paweł Deresz jest dziennikarzem, córka Katarzyna prawniczką. „Wspólnie pielęgnujemy ogródek i wspominamy swego czwartego domownika, jamniczkę Nutkę, która towarzyszyła nam przez ostatnich dziesięć lat” – pisała o swojej rodzinie.
Zbigniew Wassermann | poseł PiS
Poseł i szef małopolskiego PiS. Były prokurator i minister w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był w nich koordynatorem ds. służb specjalnych. Wiedzę prawniczą wykorzystywał w sejmowych komisjach śledczych: ds. Orlenu czy ostatnio w tzw. komisji hazardowej. Na stronie WWW zawiesił życiowe motto: Uczciwie postępować w każdej sytuacji, bez względu na konsekwencje. Miał 60 lat.
Wiesław Woda | poseł PSL
Urodził się w 1946 r. w Paleśnicy, w powiecie tarnowskim. Z wykształcenia inżynier rolnik. W PRL związany z ZSL. Od lat pracował w parlamencie – był posłem III, IV, V, VI i X kadencji. Pełnił też funkcję wiceprezydenta Krakowa, wicewojewody krakowskiego i wojewody tarnowskiego. 2 kwietnia 2009 r. został powołany na członka Rady Służby Cywilnej.
Edward Wojtas | poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego
Z wykształcenia ekonomista. Od 1976 r. był nieprzerwanie związany z ruchem ludowym. Jako działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego pełnił wiele samorządowych funkcji (był m.in. radnym wojewódzkim i marszałkiem województwa lubelskiego). Po rozłamie w PSL, gdy z partii odszedł Zdzisław Podkański, Wojtas został szefem struktur na Lubelszczyźnie. W 2007 roku został posłem. To jemu miał przypaść dodatkowy mandat w Parlamencie Europejskim, który zagwarantował Polsce traktat lizboński. Miał 55 lat.
Janina Fetlińska | senator PiS
Była członkiem towarzystw naukowych i społecznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Tworzyła i była pierwszym prezesem Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych Rodzinnych w Polsce. „Mój zawód – pielęgniarstwo – nauczył mnie patrzeć na drugiego człowieka jak na osobę, której zawsze powinnam udzielić pomocy w potrzebie” – pisała na swojej stronie internetowej. Dwukrotnie z okręgu płocko-ciechanowskiego wybrana na senatora. Miała 58 lat.
Stanisław Zając | senator Prawa i Sprawiedliwości
Zawsze serdeczny, lubiany przez dziennikarzy, a także polityków z przeciwnych obozów politycznych. Był sędzią, adwokatem, doradcą „Solidarności” w stanie wojennym, obrońcą w procesach politycznych. Został posłem I kadencji z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej, był członkiem ZChN, a w latach 2000 – 2002 prezesem stronnictwa, wicemarszałkiem Sejmu III kadencji. W czerwcu 2008 r. po śmierci Andrzeja Mazurkiewicza został senatorem. W wyborach uzyskał głosy blisko 50 proc. wyborców okręgu krośnieńskiego. Miał 60 lat.
Mariusz Handzlik | podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
Odpowiadał za sprawy zagraniczne. Urodził się w Bielsku-Białej, ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1992 – 1994 był doradcą premiera ds. polityki zagranicznej. Pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych. W 2000 r. został odznaczony przez sekretarza obrony USA medalem Za Wybitną Służbę Publiczną. Osierocił dwie córki i syna. Miał 44 lata.
gen. Andrzej Błasik | dowódca Sił Powietrznych
Szefem wojsk powietrznych został w 2007 roku. Podkreślano wtedy jego wyszkolenie lotnicze. W 1989 r. uzyskał 1 klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko-bombowym, a w 1991 r. został wyróżniony tytułem pilota roku. Błasik ukończył Akademię Obrony Narodowej w Warszawie, a potem Holenderską Akademię Obrony w Hadze i Szkołę Wojenną Sił Powietrznych w Montgomery (USA). Odznaczony Złotym Medalem Zasługi dla Obronności Kraju i Brązowym Krzyżem Zasługi. Miał 48 lat. Osierocił żonę i dwoje dzieci.
gen. Tadeusz Buk | dowódca Wojsk Lądowych
Wojskami Lądowymi dowodził od 2009 roku. Zastąpił generała Waldemara Skrzypczaka, który po konflikcie z przełożonymi odszedł z armii. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu i Akademię Obrony Narodowej. Dowodził m.in. 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu i 1. Dywizją Zmechanizowaną. Brał udział w misjach w Afganistanie i Iraku, gdzie kierował m.in. Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe. Urodził się w 1960 r.
gen. Kazimierz Gilarski | dowódca Garnizonu Warszawa
Urodził się w maju 1955 r. w Rudołowicach (woj. podkarpackie). Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1978 r. w Komendzie Garnizonu m.st. Warszawy. Jesienią 2005 r. objął stanowisko komendanta Garnizonu Warszawa. 11 listopada 2006 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
gen. Stanisław Komornicki | żołnierz Armii Krajowej
Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był kanclerzem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po wybuchu wojny harcerz w Szarych Szeregach, od 1940 roku działał w Armii Krajowej w stopniu podchorążego. Potem został oficerem I armii Ludowego Wojska Polskiego. Za działalność wydawniczą na temat AK usunięty z wojska w stopniu pułkownika. W wolnej Polsce awansowany na stopień generała. Miał 86 lat.
gen. Bronisław Kwiatkowski | dowódca operacyjny Sił Zbrojnych
Dowodził polskim kontyngentem wojskowym w Syrii, 6. Brygadą Desantowo-Szturmową z Krakowa oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. Na tej misji był trzykrotnie. W latach 2005 – 2007 pełnił funkcję zastępcy dowódcy 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał za wzorową służbę, jest Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Miał 60 lat.
gen. Włodzimierz Potasiński | dowódca Wojsk Specjalnych
Urodził się w Czeladzi (woj. śląskie) w 1956 r. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego WP. Służył m.in. w Syrii (jako dowódca polskiego kontyngentu Sił Pokojowych ONZ) i w Iraku (jako zastępca dowódcy kontyngentu). Był instruktorem spadochroniarstwa, sam oddał 500 skoków.
Andrzej Karweta | dowódca Marynarki Wojennej
Dowodził Marynarką Wojenną od 2007 roku, został powołany na tę funkcję przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wiceadmirał Andrzej Karweta wykształcenie zdobywał w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Akademii Studiów Obronnych w Londynie. Dowodził okrętami ,,Czapla” i ,,Mewa” oraz 13. Dywizjonem Trałowców. Urodził się w 1958 r.
bp gen. Tadeusz Płoski | ordynariusz Wojska Polskiego
Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 r. w Olsztynie. Studiował prawo kanoniczne na KUL. Z ordynariatem polowym związany był od 1992 r. Biskupem został w 2004 r. Był krajowym duszpasterzem kombatantów i delegatem episkopatu ds. duszpasterstwa harcerzy. Od 2005 roku był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miał 54 lata.
abp gen. Miron Chodakowski | prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego
Był biskupem pomocniczym prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej, doktorem teologii. W 1979 r. został wyświęcony na hieromnicha. Został wówczas przełożonym klasztoru w Jabłecznej, a następnie przez 14 lat, do 1998 r., budowniczym i przełożonym monasteru w Supraślu. Chirotonię biskupią przyjął w 1998 r. W tym samym roku został mianowany generałem brygady. Miał 53 lata.
ks. płk Adam Pilch | Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe
Luterańska parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie spłynęła podczas wczorajszego nabożeństwa łzami. Żegnano nie tylko zwierzchnika duszpasterstwa wojskowego, ale również ukochanego proboszcza. Miał 45 lat. Pochodził z Wisły. Duchownym został w 1990 r. W tym roku mijało 15 lat jego posługi w wojsku oraz jako proboszcza.
ks. Roman Indrzejczyk | kapelan prezydenta RP
Ur. 14 listopada 1931 w Żychlinie. Lech Kaczyński był jego parafianinem w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. To właśnie dzięki posłudze w tej parafii ks. Indrzejczyk poznał większość najwybitniejszych postaci opozycji w PRL. Organizował w swojej parafii ekumeniczne spotkania katolików i Żydów. Pisał wiersze, które wydawał własnym sumptem. Prezydent Kaczyński mianował go swoim kapelanem w 2005 roku.
ks. prof. Ryszard Rumianek | rektor UKSW
Był rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 właśnie z rąk patrona swojej uczelni Prymasa Tysiąclecia. Studiował w Rzymie i Jerozolimie. Był także licencjonowanym przewodnikiem po Ziemi Świętej. W 2005 roku objął na pierwszą kadencję funkcję rektora. Zmarł w połowie drugiej kadencji rektorskiej. Miał 63 lata.
Mariusz Kazana | dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, w MSZ od 1988 r. Pracował m.in. w ambasadzie w Paryżu, był szefem służby zagranicznej. Obsługiwał najważniejsze wydarzenia z udziałem prezydenta i premiera. Osierocił córkę. Wczoraj szef MSZ Radosław Sikorski napisał o nim: „Był perfekcyjnym szefem protokołu dyplomatycznego. Do końca trwał przy prezydencie”. Miał 50 lat.
Wojciech Lubiński | lekarz prezydenta
Specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc. W 2000 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a w 2010 r. – doktora habilitowanego nauk medycznych. Był zastępcą komendanta Centralnego Szpitala Klinicznego MON i rzecznikiem prasowym Wojskowego Instytutu Medycznego. Zwykle towarzyszył prezydentowi w podróżach zagranicznych.
Andrzej Sariusz-Skąpski | prezes Federacji Rodzin Katyńskich
Związany był z Zakopanem, ale urodził się w Krakowie. W czasach PRL był m.in. przewodniczącym PRON w Białym Dunajcu, był też bliski środowisku PAX. Dziennikarzom opowiadał o prześladowaniach rodzin katyńskich w PRL. „UB przychodziła do szkół. Zabierali mnie na przesłuchania. Gdzie ojciec? Kim był? I tak w kółko” – powtarzał. Opowiadał też o ojcu, który został zamordowany w Katyniu. Federacją Rodzin Katyńskich kierował od 2006 r. W organizacji działa także jego córka Izabela. Sariusz-Skąpski miał 73 lata.
Bożena Mamontowicz-Łojek | prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej
Była założycielką warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Z wykształcenia historyk teatru i baletu. Żona prof. Jerzego Łojka. W Katyniu został zabity jej teść. Przez lata walczyła o ujawnienie prawdy o katyńskim mordzie. – Jest to zbrodnia ludobójstwa, wojenna i przeciwko narodowi polskiemu – mówiła.
– Sama decyzja o zamordowaniu 22 tysięcy oficerów, żołnierzy, policjantów była decyzją polityczną najwyższych władz Związku Radzieckiego – powtarzała Łojek. Miała 73 lata.
ks. infułat dr Zdzisław Król | członek Rady Pamięci Walk i Męczeństwa
Kapelan warszawskiej Rodziny Katyńskiej w latach 1987 – 2007. Przyjął święcenia w 1958 r. Studiował na KUL, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Od 1967 r. pracownik kurii metropolitalnej Warszawskiej. W latach 1979 – 1992 jako kanclerz kurii uczestniczył w komitecie organizacyjnym pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Członek Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej. Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Miał 75 lat.
Czesław Cywiński | prezes Światowego Związku Żołnierzy AK
Urodził się 19 marca 1926 r. w Wilnie. Podpułkownik. W czasie II wojny światowej jako gimnazjalista był wywiadowcą w wileńskim Związku Wolnych Polaków. Miał pseudonim Skowronek. Awansowany do stopnia kaprala, walczył w Wileńskiej Brygadzie Juranda. W 1944 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na dwa lata łagrów, gdzie odmówił wstąpienia do Armii Czerwonej. Jest kawalerem Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
ppłk Zbigniew Dębski | członek Kapituły Orderu Virtuti Militari
Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W Powstaniu Warszawskim był dowódcą 7 drużyny 3. kompanii „Szare Szeregi-Junior”. Został ranny w trakcie obrony kina Coloseum. Po wojnie podjął służbę jako dowódca kompanii polskich oddziałów wartowniczych przy armii USA. Do Polski wrócił w 1952 roku. Skończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Toruńskiego, ale ze względu na przeszłość był wielokrotnie zwalniany z pracy. W 1980 roku został przewodniczącym środowiska żołnierzy Batalionu AK „Kiliński”. Miał 88 lat.
Edward Duchnowski | sekretarz generalny Związku Sybiraków
Sekretarz organizacji od połowy lat 90.
Po II wojnie światowej aresztowany przez Sowietów i wywieziony na Syberię. Spędził tam sześć lat.
Walczył m.in. o przyznanie uprawnień kombatanckich osobom urodzonym na zesłaniu. Współpracował też z rządem w sprawie repatriacji Polaków z Kazachstanu. M.in. dzięki niemu powstało odznaczenie Krzyż Zesłańców Sybiru i coroczne marsze żywych zesłańców Sybiru.
Bronisław Gostomski | ksiądz prałat
Urodził się w Sierpcu na Mazowszu, w 1948 r. Kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Święcenia przyjął w katedrze płockiej. Pracował w Wyszogrodzie i w Płocku. Studiował na KUL, na Wydziale Nauk Humanistycznych. Od sierpnia 1982 roku pracował jako proboszcz w Peterborough, a następnie od czerwca 1990 roku w Bradford. Od 2003 roku został proboszczem w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie.
Janusz Krupski | szef Urzędu do spraw Kombatantów
Działacz opozycji w PRL i wieloletni urzędnik państwowy w III RP. Urodził się w 1951 r. w Lublinie. Od lat 70. działał w opozycji demokratycznej, współtworzył podziemny ruch wydawniczy: redagował m.in. niezależne pismo „Spotkania”. W latach 2000 – 2006 był zastępcą prezesa IPN. Od maja 2006 roku kierował Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osierocił siedmioro dzieci.
Izabela Tomaszewska | dyrektor Zespołu Protokolarnego w KP
Najbliższa współpracowniczka Marii Kaczyńskiej. Wcześniej pracowała w biurze prasowym warszawskiego ratusza. Od 2005 r. pomagała pierwszej damie w organizowaniu konferencji, wywiadów, akcji społecznych. – Była bardzo oddana Marii Kaczyńskiej – wspominają dziennikarze. W pracy stanowcza i elegancka. Po godzinach można było ją zobaczyć jeżdżącą na rolkach po Nowym Świecie. Miała 54 lata.
Joanna Agacka-Indecka | Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Ewa Bąkowska | wnuczka gen. Mieczysława Smorawińskiego
Anna Maria Borowska | przedstawicielka Rodzin Katyńskich
Bartosz Borowski | przedstawiciel Rodzin Katyńskich
Katarzyna Doraczyńska | Kancelaria Prezydenta
Aleksander Fedorowicz | tłumacz języka rosyjskiego
Jarosław Florczak | funkcjonariusz BOR
Artur Francuz | funkcjonariusz BOR
Paweł Janeczek | funkcjonariusz BOR
Dariusz Jankowski | Kancelaria premiera
ks. Józef Joniec | prezes stowarzyszenia Parafiada
Paweł Krajewski | funkcjonariusz BOR
ks. Andrzej Kwaśnik | kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
Tadeusz Lutoborski | były prezes warszawskiego oddziału stowarzyszenia Rodzina Katyńska
Barbara Mamińska | Kancelaria Prezydenta
Stefan Melak | prezes Komitetu Katyńskiego
Tomasz Merta | podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków
Dariusz Michałowski | funkcjonariusz BOR
Janina Natusiewicz-Mirer | Działaczka społeczna
Piotr Nosek | funkcjonariusz BOR
Bronisława Orawiec-Loeffler | przedstawicielka Rodzin Katyńskich
Jan Osiński | Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
Katarzyna Piskorska | przedstawicielka Rodzin Katyńskich
Agnieszka Pogródka-Węcławek | funkcjonariuszka BOR
Wojciech Seweryn | przedstawiciel Rodzin Katyńskich
Leszek Solski | przedstawiciel Rodzin Katyńskich
Jacek Surówka | funkcjonariusz BOR
Marek Uleryk | funkcjonariusz BOR
Teresa Walewska-Przyjałkowska | stowarzyszenie Golgota Wschodu
Gabriela Zych | prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska
Justyna Moniuszko | stewardesa
Stanisław Mikke | Wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Piotr Nurowski | Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Janusz Zakrzeński | Aktor
Arkadiusz Protasiuk | kapitan
Robert Grzywna | członek załogi
Andrzej Michalak | członek załogi
Artur Ziętek | członek załogi
Barbara Maciejczyk | stewardesa
Natalia Januszko | stewardesa