Mimo różnicy zdań wewnątrz koalicji rządowej, ile i komu pomocy przyznać na ożywienie gospodarki, po trwającej niemal dobę dyskusji udało się wypracować kompromis. Zakłada przeznaczenie na ten cel sumy 130 mld euro. Przy tym, jak zwraca uwagę „Frankfurter Allgemeine Zeitung", niewykorzystane są w całości inne środki pomocowe na ponad bilion euro, kwestionując celowość obecnego pakietu.
Niższy VAT na pół roku
Najważniejszym jego elementem jest obniżenie VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc na żywność i inne towary pierwszej potrzeby. Obniżka wchodzi w życie 1 lipca i trwać będzie do końca tego roku. Ma napędzać konsumpcję wewnętrzną i tym samym ożywić gospodarkę. Obniżone zostaną także koszty energii elektrycznej poprzez zwiększenie dotacji budżetowych na finansowanie inwestycji w sektorze OZE, które wliczane są obecnie do ceny energii.
Każda rodzina otrzyma także jednorazowo 300 euro na każde dziecko bez względu na wypłacane obecnie świadczenia na dzieci. Rząd planuje także zwiększenie dotacji budżetowych do systemu ubezpieczeń społecznych tak, aby otrzymać wysokość odpisów na te cele na poziomie nieprzekraczającym 40 proc. wpływów. Ma to ochronić dochody netto obywateli.
Koalicja rządowa nie uległa żądaniom lobby motoryzacyjnego i nie zdecydowała się na wprowadzenie premii na zakup nowych samochodów benzynowych i diesli, jak zrobiono po kryzysie finansowym z końca ubiegłej dekady. Producentom wystarczyć musi obniżka VAT. Za to podwojona zostanie do 6 tys. euro dotacja do aut elektrycznych.