Polacy nie dostrzegają ożywienia. Nastroje coraz gorsze

Nastroje przedsiębiorców i konsumentów w Polsce w maju są nawet gorsze, niż w kwietniu, gdy doszło do ich bezprecedensowego załamania . Tymczasem w większości krajów Europy stopniowe znoszenie epidemicznych ograniczeń prowadzi do poprawy nastrojów.

Publikacja: 28.05.2020 13:18

Polacy nie dostrzegają ożywienia. Nastroje coraz gorsze

Foto: Bloomberg

Europejski wskaźnik nastrojów (ESI), obliczany przez Komisję Europejską na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych i menedżerów przedsiębiorstw dla każdego z państw UE, spadł w Polsce w maju do 46,9 pkt z 47,2 pkt w kwietniu. To nowe historyczne minimum tego wskaźnika, o ponad 25 pkt niższego od dotychczasowego, z marca 2009 r.

Średnio w UE ten barometr nastrojów wzrósł w maju do 66,7 pkt z 63,8 pkt w kwietniu, a w samej strefie euro do 67,5 pkt z 64,9 pkt miesiąc wcześniej. W obu przypadkach kwietniowy spadek był mniejszy niż w Polsce, a ESI utrzymał się blisko dołka z 2009 r., czyli apogeum recesji wywołanej globalnym kryzysem finansowym. Po majowym odbiciu unijny ESI znalazł się o 19,8 pkt powyżej ESI w Polsce. Tak dużej różnicy między nastrojami średnio w UE i nad Wisłą w historii tych badań, sięgającej 1993 r., jeszcze nie było.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Gospodarka
Trzy lata wojny: Ukraińska gospodarka funkcjonuje zaskakująco dobrze
Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja