RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 19.07.2021 13:43 Publikacja: 19.07.2021 13:43
Foto: Bloomberg
Wydatki na ochronę środowiska we wszystkich krajach UE wyniosły ponad 270 mld euro, czyli ok. 2 proc. PKB – oszacował ostatnio unijny urząd statystyczny Eurostat.
To wydatki poniesione przez rządy, korporacje i gospodarstwa domowe na ograniczanie zanieczyszczeń (m.in. powietrza i wody), gospodarkę odpadami i ściekami, ochronę bioróżnorodności, a także działania B+R czy edukacyjne. Za to w zakres danych zbieranych przez Eurostat nie wchodzą takie działania jak produkcja energii ze źródeł odnawialnych czy efektywność energetyczna.
W tym roku system kaucyjny, potem ROP, recyklat i walka z nadmiarem opakowań. Rynek musi stopniowo przygotowywać się do rygorów 2030 r.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
3 lata temu zmarł twórca sieci sklepów jubilerskich Kazimierz Tomasiewicz. Założoną przez pomorskiego przedsiębiorcę firmę chcą teraz przejąć twórcy Apartu.
Majątki 500 najbogatszych miliarderów z listy Bloomberga powiększyły się w 2024 r. o 1,5 bln dolarów i sięgnęły łącznie poziomu prawie 10 bln dolarów.
W listopadzie weszły w życie przepisy nowego Prawa Komunikacji Elektronicznej, których zadaniem jest ochrona konsumentów na rynku usług telekomunikacyjnych. Czy nowe przepisy ograniczą telefony od agentów nieruchomości?
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
O rosnącej biedzie i majątkach miliarderów w Stanach Zjednoczonych. O złości przedmieść i strachu bourgeois we Francji. O federalizacji i rozpadzie Unii Europejskiej, o sztucznej inteligencji i rosnącym popycie na Marksa. Rozmowa z prof. Andrzejem K. Koźmińskim o nieracjonalności świata u progu 2025 r..
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Wraz z początkiem nowego roku weszły w życie nowe zasady dofinansowania zakupu pomp ciepła. Branża uznała je za dyskryminujące i poskarżyła się Brukseli.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzgodniły z prezesem URE plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Zakłada on m.in. 4700 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądową linię stałoprądową - podano w komunikacie PSE. Łączne szacowane nakłady na planowane inwestycje to ponad 64 mld zł do 2034 r.
Amerykańskie banki Citigroup i Bank of America poinformowały, że wycofują się z bankowej inicjatywy Net-Zero Banking Alliance (NZBA), a więc grupy globalnych banków, które zobowiązały się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie będą nadal wspierać realizacje celów klimatycznych.
Energia geotermalna może zaspokoić nawet 15 proc. globalnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną do 2050 r. – uważa Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Poza dodatkowymi wolumenami czystej energii, co samo w sobie jest nieocenione w dobie rosnącego dynamicznie popytu na prąd, może też przynieść impuls rozwojowy dla gospodarek.
Groźba odcięcia przez Słowaków dostaw prądu na wschód to realny scenariusz. Żeby ich zastąpić, Polska potrzebowałaby pomocy Węgrów i Rumunów.
Centra danych, które są paliwem dla sztucznej inteligencji, mnożą się jak szalone. Nie bez konsekwencji – już pobierają tyle energii, że powoduje to zakłócenia w dostawach dla milionów konsumentów.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas