Reklama
Rozwiń

Znalezisko w najgłębszym miejscu świata: plastik

Doświadczony odkrywca Victor Vescovo pobił rekord: w specjalnej kapsule zanurkował w Rowie Mariańskim na głębokość prawie 11 km. I na dnie znalazł... plastik

Aktualizacja: 14.05.2019 12:00 Publikacja: 14.05.2019 10:28

Victor Vescovo

Victor Vescovo

Foto: Youtube

amk

Rów Mariański to jak dotąd najgłębszy znany człowiekowi rów oceaniczny na Ziemi. Rozciąga się w Oceanie Spokojnym na długości ok 2 tys. km.

Kilka dni temu rekord najgłębszego zejścia na dno Rowu  pobił  amerykański nurek Victor Vescovo. W specjalnej kapsule, dzięki której mógł przeżyć panujące w głębinach ciśnienie, zszedł na głębokość 10 tys. 927 metrów - o 11 m głębiej niż jego poprzednik.

Vescovo nurkował w głębinowej łodzi podwodnej o długości 4,6 m i wysokości 3,7 m, zbudowanej budowana przez amerykańską firmę Triton Submarines. Celem było stworzenie statku, który mógłby wykonywać wielokrotne nurkowania w dowolnej części oceanu.

Jej rdzeniem jest tytanowy kadłub o grubości 9 cm, w którym mieszczą się dwie osoby.

Ekipa Vescovo odkryła po drodze kilka nowych gatunków skorupiaków,  na głębokości ok 7 tys. metrów widziała szczetnicę, a na 8 tys. - różowego ślimaka.

Jeszcze głębiej naukowcy odkryli opakowania z tworzyw sztucznych - plastikowa torebkę i papierki po cukierkach.

Zebrane z głębiny próbki skał i żyjących tam zwierząt i mikroorganizmów zostaną przebadane pod kątem obecności w nich plastiku.

Zejście zespołu Victora Vescovo to część programu Five Deeps - wypraw w najgłębsze punkty każdego z oceanów świata.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy podobne nurkowania odbyły się również w Rowie Puerto Rico (8376 m) w zachodniej i Rowie Sandwichu Południowego w południowej części Atlantyku (7 433 m ) i w Rowie Sundajskim w  Oceanie Indyjskim (7 192 m).

Na sierpień tego roku planowane jest zejście do Głębi Molloy w Morzu Arktycznym, uważanym za najgłębsze miejsce tego regionu - 5669 m.

Po zakończeniu programu Five Deeps w tym roku plan zakłada przekazanie łodzi podwodnej instytucjom naukowym, aby naukowcy mogli ją nadal wykorzystywać.

Five Deeps finansuje sam Victor Vescovo - urodzony w 1966 roku amerykański odkrywca i przedsiębiorca, emerytowany oficer marynarki wojennej. Jest współzałożycielem i partnerem zarządzającym firmy Insight Equity Holdings.

Vescovo, przed wyprawami w ramach Five Deep, wspiął się na najwyższe szczyty na wszystkich kontynentach.

Nauka
Naukowcy obliczyli, jak szybko myślą ludzie. Liczba jest „wyjątkowo niska”
Nauka
Kiedy wypada pierwszy dzień zimy 2024? Zima kalendarzowa i astronomiczna
Nauka
Nauka bez uczenia się? To nie sci-fi, a nowe odkrycie
Nauka
Najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku. Kiedy wypada przesilenie zimowe?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Nauka
Pełnia Księżyca w grudniu. Zimny Księżyc będzie wyjątkowy, bo trwa wielkie przesilenie księżycowe
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku