Kształtowanie postaw patriotycznych uczniów to najważniejszy cel, jaki zostanie postawiony przed szkołą w roku szkolnym 2018/2019. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie kierunki polityki oświatowej państwa. Skupienie się na wartościach patriotycznych zostało uzasadniane w dokumencie mijającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Kształtowanie umysłów i postaw młodych ludzi jest bardzo ważnym elementem edukacji – zwraca uwagę Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, z wykształcenia historyk. – Ale trzeba bardzo uważać, by nie popaść w skrajności, bo zamiast patriotów można wychować ekstremistów – dodaje. Broniarz obawia się, że przy obecnym klimacie politycznym, niektórzy nauczyciele mogą „relatywizować fakty".
Obawy wśród nauczycieli budzi także fakt, że sprawa wychowania patriotycznego będzie kwestią podlegającą ocenie według wprowadzanych od września nowych regulaminów. Zgodnie z nimi zasady oceny będą określane przez władze szkoły.
– Jeśli dyrektor uzna, że za dużo uczę o Europie, a za mało o historii Polski, może mi wystawić niższą ocenę – mówi nauczycielka historii pracująca w szkole średniej na Mazowszu.
Ponadto w ramach działającej przy MEN Radzie opiniotwórczo-doradczej ds. edukacji i Holokaustu powstał pomysł, by przygotować dla nauczycieli materiały dydaktyczne, zorganizować konferencje i szkolenia, podczas których dowiedzą się, jak mają opowiadać uczniom o zagładzie Żydów.