Sondaż: Powrotu czego chcą najbardziej Polacy?

Chcemy wrócić do czasów, kiedy nie byliśmy zmuszeni do zapuszczania włosów i rezygnacji z wyjścia do restauracji czy dbania o zdrowie i formę fizyczną.

Aktualizacja: 12.05.2020 13:12 Publikacja: 11.05.2020 19:22

Sondaż: Powrotu czego chcą najbardziej Polacy?

Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Polacy najbardziej tęsknią za usługami fryzjerskimi i kosmetycznymi, ich odmrożenia chce blisko 70 proc. badanych – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". Co ciekawe, zbliżone zdanie mają zarówno kobiety (72 proc.), jak i mężczyźni (63 proc.).

Czy wobec tego rząd powinien szybciej otworzyć salony? – Można by się z tym zgodzić, ale tylko w odniesieniu do fryzjerów – uważa prof. Robert Flisiak, lekarz zakaźnik, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. I zastrzega: – Salony kosmetyczne to bardzo bliski kontakt twarzą w twarz. Na to jest stanowczo za wcześnie.

Ryzykowne żłobki

Według badań prowadzonych przez IBRiS od początku pandemii rośnie przekonanie w społeczeństwie, że „już czas, żebyśmy powrócili do normalnego życia". Z taką opinią zgadza się dziś 58,6 proc. badanych, jeszcze dwa tygodnie temu było to niespełna 40 proc.

Czytaj także: Instrukcja powrotu z pandemii

Co w tym „normalnym życiu" wydaje nam się niezbędne? Ponad 54 proc. respondentów wskazało na prywatne gabinety lekarskie. Na trzecim miejscu znalazło się uruchomienie żłobków, przedszkoli i usług opiekuńczych dla dzieci.

To budzi jednak sprzeciw prof. Flisiaka. – Bardzo się dziwię, że władze zdecydowały się na otwarcie przedszkoli i żłobków (od 6 maja – red.), a respondenci tego oczekują – mówi „Rzeczpospolitej". Według niego dzieci są trudne do upilnowania i ciężko jest im stworzyć warunki bezpieczne pod względem epidemiologicznym. – Współczuję dzieciom, które będą musiały chodzić do przedszkola, gdzie nie ma zabawek, wokół gołe ściany i nawet nie można się przytulić do pani. To będzie dla nich trauma – mówi lekarz zakaźnik.

Wśród usług, które badani uznali za najbardziej potrzebne, znalazły się restauracje i bary – ich odmrożenia domaga się jedna trzecia respondentów (rząd planuje to na drugą połowę maja) – a także siłownie i miejsca treningowe (prawie 17 proc.). Co ciekawe, mniej badanych wskazało na otwarcie kościołów – nieco ponad 14 proc. (są tam limity 1 osoba/15 mkw.).

Otwierać z głową

A jak odmrażanie powinno wyglądać z punktu widzenia biznesu? Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, twierdzi, że najpilniejsze jest teraz uruchomienie handlu i usług. Jak zaznacza, trzeba to robić w przemyślany sposób – tak, by w tym samym terminie mogły ruszyć powiązane ze sobą branże. – Przykładem błędnego odmrażania było otwarcie hoteli (od 4 maja – red.) przy utrzymaniu zakazu prowadzenia usług restauracyjnych – mówi „Rzeczpospolitej".

Za powrotem do normalności obywatele tęsknią nie tylko w Polsce. Rosnące koszty gospodarcze i zniecierpliwienie społeczne skłaniają kraje Europy do śmielszego luzowania blokady. —acw, j.bie

Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego