Reklama
Rozwiń

Forbes nie zauważył polskich hoteli

W publikowanym co dwa lata, najnowszym rankingu Forbesa, najlepszych hoteli, restauracji i spa świata, jest 1898 obiektów z 73 krajów, ale ani jednego obiektu z Polski. Wyniki mogą zdumiewać.

Aktualizacja: 23.02.2020 13:24 Publikacja: 23.02.2020 12:11

Forbes nie zauważył polskich hoteli

Foto: AdobeStock

Ukazał się Forbes Travel Guide 2020 - publikowany co dwa lata ranking oceniający sektor hotelarski i gastronomiczny świata. Jego przygotowanie to gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne. W świat wyruszają setki ekspertów z sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Odwiedzają obiekty anonimowo,. W hotelach spędzają co najmniej dwie noce. Hotele oceniane są łącznie według 900 kryteriów. Z tego 75 proc. stanowi poziom obsługi: sprzątanie, jedzenie, kontakt z gośćmi itp. 25 proc. to wygląd, architektura i wyposażenie obiektów.

„W rankingu wzięło udział 1898 obiektów z 73 krajów - hoteli, restauracji, spa. Łącznie w 2020 r 70 nowych hoteli otrzymało najwyższe  „pięć gwiazdek", 120 - „cztery gwiazdki" a 81 - „polecane" - wyjaśnia biuro prasowe komitetu oceniającego.

Na czele hoteli pięciogwiazdkowych 45 Park Line w Londynie przed Acqualina Resort & Residences w Miami (USA) i szwajcarskim alpejskim luksusem - Badrutt's Palace Hotel.

„Już drugi rok Londyn wyróżnia się jako miasto z największą liczbą hoteli pięciogwiazdkowych. Wyróżniące obiekty to Berkeley; Brown's Hotel, Rocco Forte Hotel (najstarsza nieruchomość w Londynie); The Egerton House Hotel; zabytkowy hotel Four Seasons London przy Ten Trinity Square; The Milestone Hotel & Residences; i Rosewood London" - przyznają autory rankingu. Po raz pierwszy Forbes Travel Guide wybrał się do 16 krajów - Antigui, Bahamów, Kambodży, Egiptu, Fidżi, Polinezji Francuskiej (zamorskie terytorium Francji), Indii, Jordanii, Malediwów, Mauritiusa, Nowej Zelandii, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Szkocji, Seszeli i Republiki Południowej Afryki.

Bezkonkurencyjne wśród debiutantów okazały się Malediwy zdobywając sześć najwyższych nagród. „Zwycięzcy wykraczają poza zwykłą ofertę. W butikowym hotelu Velaa Private Island jest dziewięcio-dołkowe pole golfowe zaprojektowane przez José Maríę Olazábala. Podmorskie życia można podglądać za pomocą podwodnego skutera Seabob. A komu za gorąco to ochłodę znajdzie w śniegowym pokoju, jedynym na Malediwach. Ośrodek Four Seasons na Malediwach w Kuda Huraa niedawno zaprezentował nowe zakwaterowanie w Pawilonie Plażowym z prywatnymi małymi basenami, a także Four Seasons Explorer, trzypokładowy katamaran z 11 kabinami dla gości. W wodach Cheval Blanc Randheli można popływać z mantami lub nurkować w nocy, aby zobaczyć biofluorescencyjne życie morskie" - uzasadnia Forbes.

Wśród nowych obiektów uwagę przykuwa The Brando - ekologiczna luksusowa enklawa na prywatnej rajskiej wyspie Tetiaroa nieżyjącego już aktora Marlona Brando. On sam przez wiele lat opierał się pomysłowi budowy hotelu. Po śmierci spadkobiercy w rok sprzedali prawa deweloperowi. Budowa wzbudziła wiele kontrowersji.

Hotel miał być ekologiczny - materiały, technologie - wszystko zgodnie z ideą Marlona, który chciał chronić przed cywilizacją Zachodu swój pacyficzny raj. Tymczasem podczas budowy miała zostać zniszczona m.in część rafy koralowej otaczającej wyspę. Jak mogłam się sama przekonać w 2019 r podczas pobytu na Polinezji, The Brando wciąż wzbudza duże emocje wśród mieszkańców.

Wyniki w kategorii najlepszych restauracji okazały się zdumiewające. Ocenione zostały restauracje w Chinach, Singapurze i USA. Słynące ze śmieciowego jedzenia Stany Zjednoczone mają na liście 11 obiektów w tym cztery pięciogwiazdkowe. Na czele najlepszych jadłodajni Alain Ducasse at Morpheus z Macao. Najlepszym spa może się pochwalić USA (Miami) - Acqualina Spa by ESPA.

Żaden z polskich hoteli, restauracji i spa nie znalazł się na liście. Nasi sąsiedzi zostali bardziej dostrzeżeni. Niemcy mają 12 hoteli na liście, Rosja i Czechy po 10.

Biznes
Ostatni bal na Titanicu? Chudy rosyjski Nowy Rok
Biznes
Święta spędzane w Polsce coraz popularniejsze wśród zagranicznych turystów
Biznes
Największe zamówienie w historii polskiej zbrojeniówki. Do HSW trafi 17 mld zł
Biznes
Polskie firmy wchodzą na rynek USA. Czy wprowadzenie ceł im zaszkodzi?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku