19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 30.03.2018 12:03 Publikacja: 30.03.2018 15:00
12 zdjęć
ZobaczKościół Wszystkich Narodów
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Wyrazić sacrum to jedno z największych wyzwań dla architekta. Barluzzi uznał je za swoje powołanie i misję życia. Jak pisał, zadania, których się podjął, pochwyciły jego myśli, serce i duszę. Ciężką pracę łączył z religijną kontemplacją, studiami Ewangelii, jak i historycznych stylów. Jednocześnie pozostawał architektem XX wieku, który choć nigdy nie powtarzał tych samych form, odcisnął na nich swą indywidualność, a przy tym potrafił zbliżyć się do metafizycznej tajemnicy. Obcowanie z jego sakralną architekturą nie jest doświadczeniem czysto estetycznym, ale zawsze przeżyciem duchowym.
Tytułem Kreatora Kultury w tym roku Kapituła Paszportów „Polityki” uhonorowała reżysera Marka Koterskiego. Po raz drugi przyznano Paszport Czytelników „Polityki”. Otrzymała go aktorka Sandra Drzymalska.
Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sformułowali liczne zarzuty przeciwko Andrzejowi Szczerskiemu. Obecnie pełni on obowiązki dyrektora muzeum - do czasu zakończenia konkursu, w którym bierze udział, ubiegając się o kolejną kadencję.
Na najważniejszych europejskich wystawach wielcy artyści pojawią się w towarzystwie, jak Turner i Constable, Kiefer i van Gogh. Na ekspozycji „Cartier” 23,6-karatowy diament Williamson, który nosiły Elżbieta II (podczas koronacji) i Rihanna.
Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Trwa dobra passa polskich architektów i architektek. Bydgoski architekt Przemek Gawęda, prowadzący pracownię Archigeum, zdobył tytuł Architekta Roku, a jeden z jego projektów — tytuł Domu Roku w prestiżowym konkursie.
Miasta przyszłości to już nie wizja pisarzy science fiction, ale rzeczywistość. Właśnie ukończono pierwszy etap budowy miasta, która ma stać się wzorem dla tego typu projektów. Stoi za nim jedna z największych firm motoryzacyjnych na świecie.
Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów
Rok temu otwarto Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Projekt autorstwa biura architektonicznego Tremend zdobył szereg nagród, a przed projektantami z tej firmy stoi teraz jeszcze większe i jeszcze bardziej prestiżowe wyzwanie.
Rok 2025 w architekturze będzie niezwykle ciekawy. Wybraliśmy najbardziej intrygujące obiekty, których budowa dobiegnie końca w najbliższych miesiącach.
Katowicka pracownia KWK Promes do długiej listy prestiżowych wyróżnień może dopisać kolejne. Tym razem nagrodzono rewitalizację dawnej rzeźni w czeskiej Ostrawie, która po przebudowie według KWK Promes stała się galerią sztuki.
Nowe gmachy Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego zdobyły kolejną prestiżową nagrodę. Kompleks nagrodzono w ramach cenionego konkursu German Design Award 2025.
Rok 2025 przyniesie długo oczekiwane otwarcia wielu muzeów na całym świecie. Wiele z nich to muzea z Europy. Dokąd warto się wybrać w najbliższych miesiącach?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas