Apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego o oddawanie krwi wywołał natychmiastową reakcję Ukraińców, którzy ustawili się w kolejkach do centrów krwiodawstwa. – Krew to taki magiczny lek. Nie da się go wyprodukować. A jeśli dawca nie przyjdzie lub nie odda krwi, po prostu jej nie dostaniesz – powiedziała, cytowana przez Onet, Tatiana Kanchura, koordynatorka ukraińskiego Projektu Darczyńców w regionie południowo-wschodnim.
Od 24 lutego w polskim internecie pojawiają się posty dotyczące oddawania krwi dla Ukraińców. Na stadionie Legii w Warszawie stanęły trzy mobilne punkty poboru krwi, do których ustawiła się kolejka chętnych Zmasowana akcja odbyła się m.in. w Krakowie, a inne miasta zapowiadają, że jeśli będzie taka potrzeba, zorganizują akcje mające na celu gromadzenie cennego płynu dla Ukraińców. Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania. Najbliższe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znaleźć można TU
Kto może oddać krew?
Honorowym krwiodawcą zostać może osoba między 18. a 60. rokiem życia (65. w przypadku, gdy już oddawało się krew). Minimalna waga krwiodawcy to 50 kg. Istotny jest również stan zdrowia, w tym przyjmowane leki - w przypadku, gdy zażywa się je stale, jest to przeciwwskazaniem do oddawania krwi.
Przy oddawaniu potrzebny jest dowód osobisty lub inny dokument z PESELem i zdjęciem.