Części pacjentów trzeba pomóc w rzuceniu palenia

W publicznym systemie ochrony zdrowia powinny funkcjonować poradnie antynikotynowe, które realizowałyby zasady tzw. minimalnej interwencji antynikotynowej – mówi prof. Paweł Balsam, kardiolog, internista, kierownik Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Publikacja: 17.11.2021 18:27

Części pacjentów trzeba pomóc w rzuceniu palenia

Foto: shutterstock

18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Dlaczego warto rzucić?

Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn zgonów sercowo-naczyniowych i nowotworowych, będących główną przyczyną śmierci w Polsce i na całym świecie. Bardziej od zawartej w dymie papierosowym uzależniającej nikotyny szkodzą substancje smoliste, przedostające się z dymu tytoniowego do pęcherzyków płucnych, a stamtąd, przenikając barierę pęcherzyka, do naczynia krwionośnego i do krwi. Powodują uszkodzenie ściany naczynia krwionośnego, proces zapalny i tworzenie się blaszki miażdżycowej. Blaszka to struktura utworzona przez cholesterol odkładający się w ścianie naczynia. Jeśli jednak dodatkowo w ścianie naczynia tworzy się proces zapalny, ryzyko pęknięcia blaszki i zamknięcia światła naczynia jest dużo większe. A to prosta droga do udaru mózgu czy zawału serca. Substancje smoliste odpowiadają również za wiele śmiertelnych chorób nowotworowych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem