Wzrosną stawki za urzędówki. Bodnar ujawnił kiedy

Na spotkaniu z przedstawicielami samorządu adwokackiego, minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział podwyższenie o 100 proc. minimalnych stawek wynagrodzenia w 11 kategoriach spraw. Ma to nastąpić w ostatnim kwartale tego roku, lub od stycznia 2025 r.

Publikacja: 23.08.2024 16:35

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: PAP/Rafał Guz

Podniesione stawki miałyby objąć te rodzaje „urzędówek” które są obecnie najgorzej wynagradzane. Chodzi o te z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (zależnie od przedmiotu sprawy od 60 do 120 zł), postępowań ws. nieletnich (w sprawach o demoralizację również 120 zł), spraw alimentacyjnych, o nakazanie wypłacenie wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka (120 zł), o stwierdzenie nabycia spadku, o opróżnienie lokalu mieszkalnego (240 zł) i ze skargi na czynności komornika (80 zł).

Tak wynika z zapowiedzi złożonej podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości (ministra Adama Bodnara oraz dwóch wiceszefowych resortu: Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz i Marii Ejchart) i Naczelnej Rady Adwokackiej (prezesa Przemysława Rosatiego i wiceprezesa Bartosza Tiutiunika). Zmiany te miałyby nastąpić jeszcze w czwartym kwartale 2024 r., a najpóźniej od 1 stycznia 2025 r. 

Czytaj więcej

Adwokatura znów upomina się o podniesienie stawek za urzędówki

600 proc. stawki minimalnej i sprawniejsze wypłacanie opłat za „urzędówki”

Resort sprawiedliwości przedstawił ponadto koncepcję zmiany mechanizmu zasądzania na rzecz pełnomocników kosztów nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu. Miałaby dotyczyć brzmienia § 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie tych kosztów, tak aby sądy, na wniosek pełnomocnika mogły zasądzić nawet sześciokrotność wskazanych w tym akcie stawek minimalnych. Byłoby to uzależnione od okoliczności konkretnej sprawy, a odmowa wymagałaby uzasadnienia, z odniesieniem się do kwestii nakładu pracy pełnomocnika czy czasu poświęconego na przygotowanie się do sprawy. 

Minister sprawiedliwości dostrzega ponadto potrzebę poprawy sprawności dokonywania przez sądy wypłat wynagrodzeń pełnomocników z urzędu. W jego ocenie zagadnienie to kwalifikuje się do pilnej zmiany, a w resorcie trwają już prace nad nią. W ich ramach przewidziano także konsultacje z organami prawniczych samorządów zawodowych. Te od dawna wskazują, że nawet kiedy koszty zostaną już zasądzone, to ich realne wypłacenie uprawnionym radcom prawnym i adwokatom często odbywa się ze znacznym opóźnieniem.

Ministerstwo zapowiada realizację szeregu postulatów adwokatury.

Podczas spotkania poruszono też kwestie innych zmian postulowanych od dłuższego czasu przez adwokaturę, jak uregulowanie działalności kancelarii odszkodowawczych, zmiana zasad przeszukiwania pomieszczeń należących do adwokatów (w których mogą znajdować się dokumenty objęte tajemnicą zawodową), reforma systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzenie wymogu obligatoryjnego udziału obrońcy przy czynnościach procesowych z osobą zatrzymaną oraz możliwość doręczania sądom przez pełnomocników pism przez portal informacyjny w postępowaniu odwoławczym.

Czytaj więcej

Coraz bliżej dwustronnych doręczeń sądowych przez portal
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?