Aktualizacja: 16.02.2025 15:26 Publikacja: 14.05.2024 10:15
Od lewej: Magdalena Lewandowska – Gładka, Adwokatka, Dyrektorka Prawna Departamentu Bankowości Inwestycyjnej w Noble Securities SA; Andrzej Dudek wiceprezes PlayWay SA i współzałożyciel Global Teleclinic & Assistance; Małgorzata Bobrowska, Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych; mec. Witold Daniłowicz, Polski Związek Pracodawców Prawniczych; Tomasz Pietryga, Zastępca Redaktora Naczelnego Rzeczpospolitej; Ryszard Hermanowski, Dyrektor Zarządzający w Haitong Bank Polska; Monika Karolak , Dyrektorka Zarządzająca Pekao Investment Banking; Jarosław Riopka, Dyrektor ds. Długu Korporacyjnego w Noble Funds TFI SA; Magdalena Izdebska, zastępczyni Dyrektora Bankowości Inwestycyjnej w Noble Securities SA; Ewa Jakubczyk-Cały, Partner Zarządzający w PKF Consult; Jacek Chwedoruk, Dyrektor Zarządzający w Rothschild & Co Polska.
Foto: Rzeczpospolita
Zestawienie transakcji powstało na podstawie ankiet przysłanych do redakcji przez same kancelarie. Warunkiem rozpatrywania danej transakcji przez kapitułę było jej zakończenie w 2023 r. Transakcje były ocenione w dziecięciu kategoriach: fuzje, przejęcia, Private Equity; rynki kapitałowe – transakcje na akcjach; finansowanie dłużne; restrukturyzacja; transakcje zagraniczne; nieruchomości; Venture Capital; transakcja ESG; transakcja nowe technologie i innowacje.
W skład kapituły powołanej przez redakcję „Rzeczpospolitej” wchodzą wybitni eksperci rynkowi oraz przedstawiciele banków i funduszy inwestycyjnych. Członkowie kapituły zgodnie przyznali, że w roku 2023 było znacznie mniej transakcji niż w 2022 szczególnie w kategorii nieruchomości oraz transakcji na akcjach.
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Polska jest na siódmym miejscu na świecie w rankingu mocy narodowych paszportów. Czerwona książeczka z orłem w koronie pozwala na wjazd bez wizy do 188 krajów. Słabsze są paszporty m.in. Czech, Węgier czy USA.
W publikowanym co roku przez firmę Resonance Consultancy zestawieniu stu najatrakcyjniejszych miast na świecie znalazły się dwa polskie miasta - Kraków i Warszawa.
To oni, nie tylko politycy, symbolizują główne wydarzenia kończącego się roku – kolejnego trudnego dla świata. Część szykuje się do ważnej roli też w 2025. Tradycyjnie do zestawienia nie trafiają Polacy.
Niemal o miliard, do 2,6 mld zł, zwiększyła się w ciągu ostatniego roku wartość prezesa Santander Bank Polska, który ponownie zajął pierwsze miejsce w rankingu najwyżej wycenianych top menedżerów na GPW.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas