Podczas sobotniego III Kongresu Prawników Polskich w Gdańsku środowiska sędziów, prokuratorów, radców prawnych i adwokatów zaprezentowały cztery projekty ustaw, które mają naprawić szkody wyrządzone w ostatnich latach w sądownictwie oraz w wymiarze sprawiedliwości. Piąty projekt, dotyczący reformy prokuratury, wciąż jeszcze powstaje.
Prokurator bliżej obywatela
Jak mówi prokurator Katarzyna Kwiatkowska, prezeska stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, prace nad nim zakończą się w lipcu.
– Projekt ten jest wynikiem konsultacji społecznych, które odbyliśmy podczas wielu spotkań, tak w Tour de Konstytucja, jak i innych naszych aktywnościach. Przyszła ustawa ma bowiem służyć przede wszystkim obywatelom, a nie samym prokuratorom – zaznacza i zapowiada szereg spotkań swojej organizacji z obywatelami, by wyjaśnić im istotę zmian.
Celem nowej ustawy ma być zbliżenie prokuratury do zwykłych obywateli. Dziś nie zawsze np. osoba pokrzywdzona przestępstwem może liczyć na kontakt z prokuratorem w swojej sprawie. Dzieje się tak m.in. ze względu na znaczne obciążenie śledczych pracą. Na dodatek obecnie, w wyniku zmian przeprowadzonych w 2016 r., udział prokuratora jest nieobowiązkowy na rozprawie sądowej, w której skierował akt oskarżenia w sprawie prowadzonej w formie dochodzenia.
– Skutkuje to tym, że sędzia, zamiast pozostać arbitrem, przejmuje inicjatywę w ustaleniu prawdy obiektywnej, a pokrzywdzony zostaje sam na sali sądowej – uważa prokurator Kwiatkowska. I zapowiada, że to zostanie w nowej ustawie naprawione.