Dworczyk o kolejce do szczepień: prokuratorzy kluczowi, więc są w I grupie. Kaleta: Ale bez Ziobry

Intencja była taka, żeby osoby kluczowe z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa były w grupie pierwszej - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk pytany o powód objęcia prokuratorów szczepieniami w ramach grupy I. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro nie będzie szczepiony w tej grupie. Resort sprawiedliwości oświadczył, że szczepienia prokuratorów w grupie I nie chciał minister Dworczyk, a zostali dopisani na prośbę Prokuratora Krajowego.

Aktualizacja: 19.01.2021 15:03 Publikacja: 19.01.2021 10:55

Dworczyk o kolejce do szczepień: prokuratorzy kluczowi, więc są w I grupie. Kaleta: Ale bez Ziobry

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

dgk

Jak czytamy w rządowym rozporządzeniu z 14 stycznia, do grupy pierwszej należą seniorzy, pensjonariusze DPS, nauczyciele oraz "funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze".

Portal "Wirtualna Polska" zapytał Michała Dworczyka o powód nagłego dopisania prokuratorów do I grupy szczepień.

- To nie jest nagle. W ramach konsultacji międzyresortowych zostały wprowadzone pewne zmiany w grupie, która była tam od początku - w grupie służb mundurowych. Tam nastąpiło doprecyzowanie  - przekonywał szef KRPM. - Intencja jest taka, żeby  osoby kluczowe z punktu widzenia całego procesu funkcjonowania państwa, a także procesów związanych ze szczepieniach  były w grupie pierwszej - dodał.

Czytaj też: Pracownicy sądów i prokuratur apelują do premiera ws. szczepień na COVID-19

Zaznaczył, że "absolutne pierwszeństwo" w etapie pierwszym mają seniorzy, czyli wszystkie osoby powyżej 60 roku życia, a potem nauczyciele.

To wynik kompromisu polityków

Zapytany, dlaczego w tej grupie znaleźli się prokuratorzy, a nie np. sędziowie czy adwokaci, Michał Dworczyk stwierdził, że jest to wynik konsultacji międzyresortowych.

- Wszystkie decyzje, związane z Narodowym Programem Szczepień, są kompromisem, czy też wypadkową różnych poglądów i przekonań ekspertów i polityków - tłumaczył minister.

Na pytanie, czy prokurator generalny Zbigniew Ziobro również znajdzie się w I grupie Narodowego Programu Szczepień, szef KPRM przyznał, że nie wie i że trzeba zapytać o to prawników.

Już po wywiadzie Dworczyka, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował na Twitterze:

- To oczywiste, że PG @ZiobroPL nie będzie szczepiony w pierwszej grupie z liniowymi prokuratorami, którzy na co dzień wykonują czynności procesowe z funkcjonariuszami służb mundurowych wobec osób trzecich. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo od początku miały być w I grupie.

MS: to manipulacja

We wtorek po południu do wypowiedzi Michała Dworczyka w sprawie szczepień prokuratorów na COVID-19 resort Zbigniewa Ziobry odniósł się oficjalnie w rozesłanym do mediów oświadczeniu.

"Wbrew medialnym doniesieniom m.in. portalu Wirtualna Polska, od początku było oczywiste, że Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro nie będzie szczepiony w ramach pierwszej grupy. Portal dopuszcza się więc ewidentnej manipulacji." - twierdzi MS.

I wyjaśnia, że prokuratorzy zostali zakwalifikowani do grupy pierwszej przez Ministra Zdrowia na prośbę Prokuratora Krajowego (stanowisko to obejmuje Bogdan Święczkowski).

"Umieszczenie prokuratorów w grupie pierwszej zostało zaakceptowane przez Ministra Zdrowia. Jednak w trakcie dalszych zmian w Narodowym Programie Szczepień, decyzją ministra Michała Dworczyka – pełnomocnika premiera Mateusza Morawieckiego ds. szczepień, z nieznanych powodów prokuratorzy zostali przeniesieni do drugiego etapu. Po interwencji Prokuratora Krajowego prokuratorzy zostali ponownie włączeni do pierwszej grupy szczepionych." - czytamy w oświadczeniu.

Resort tłumaczy, że prokuratorzy są osobami należącymi do grupy wysokiego ryzyka zakażeniem – charakter ich pracy (przesłuchania świadków i podejrzanych, częsty kontak z personelem medycznym) wymaga bezpośredniego i długotrwałego kontaktu także z osobami, u których stwierdzono zakażenie.

"Z powodu zwiększającej się liczby przypadków zarażenia się prokuratorów koronawirusem działalność niektórych jednostek prokuratury została w znacznym stopniu ograniczona, co może zagrozić sprawności działania państwa i utrudnić równy dostęp wszystkich obywateli do wymiaru sprawiedliwości. W tej samej co prokuratorzy grupie zostaną zaszczepieni także przedstawiciele m.in. policji i wojska." -  głosi oświadczenie.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku