Aktualizacja: 22.02.2025 21:27 Publikacja: 08.03.2023 07:21
Transparent trzymany przez uczestnika protestu głosi "nowe pokolenie wam nie wybaczy"
Foto: AFP
Po katastrofie kolejowej z 28 lutego w szpitalach nadal przebywa 14 pasażerów pociągu osobowego, który zderzył się z pociągiem towarowym. Oba pociągi znalazły się na jednym torze i pędziły w swoim kierunku z szybkością ok. 100 km na godzinę. Po zderzeniu pierwsze wagony pociągu osobowego Ateny-Saloniki wykoleiły się i stanęły w płomieniach. Wiele ofiar wypadku to studenci wracający do domów po weekendzie.
Zawiadowca, który przyznał się do tego, że nie skierował jednego z pociągów na inny tor, został aresztowany i oskarżony o zaniedbanie, które doprowadziło do katastrofy kolejowej. Zawiadowcy grozi nawet dożywocie.
Samolot amerykańskich linii lotniczych Delta Air Lines przewrócił się w czasie lądowania na lotnisku w Toronto w Kanadzie. Do wypadku doszło w czasie, gdy na lotnisku panowały trudne warunki pogodowe - wiał silny wiatr.
Odnaleziono wrak niewielkiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się w zachodniej Alasce. Amerykańskie władze poinformowały, że na pokładzie było dziesięć osób - wszyscy zginęli.
Mały, dwusilnikowy samolot King Air rozbił się na ulicach Sao Paulo w Brazylii. Lokalne służby poinformowały o śmierci co najmniej dwóch osób.
Dwusilnikowy samolot odrzutowy krótko po starcie rozbił się w Filadelfii. Na nagraniach widać, jak maszyna z wielką prędkością uderza w ziemię.
Donald Trump we wpisie w Truth Social ujawnił, jak się zdaje, ważne ustalenia z postępowania mającego wyjaśnić przyczyny katastrofy lotniczej w Waszyngtonie.
Administracja Donalda Trumpa zwróciła się do Ukrainy o wycofanie corocznej rezolucji potępiającej rosyjską napaść. Chce ją zastąpić stonowanym oświadczeniem, odebranym przez europejskich dyplomatów jako "prorosyjskie".
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
W tym roku odnawiane będą zabytki cmentarza Stara Rossa w Wilnie. Towarzyszyć im będzie pochówek bojowników Armii Krajowej, których szczątki odnaleźli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski waha się, ale nie jest obecnie gotowy do sfinalizowania umowy o wydobyciu surowców mineralnych ze Stanami Zjednoczonymi z powodu „szeregu problematycznych kwestii” w ramach proponowanej umowy - donosi Sky News, powołując się na anonimowych ukraińskich urzędników wysokiego szczebla.
Hamas przekazał w sobotę rano Czerwonemu Krzyżowi w Rafah na południu Strefy Gazy dwóch kolejnych izraelskich zakładników. To Awera Mengistu, który od dekady przetrzymywany był w Strefie Gazy. Drugi z zakładników to Tal Szoham, porwany podczas ataku 7 października 2023 r. Przed południem Hamas zwolnił kolejnych trzech więźniów: Eliję Cohena, Omera Szema Towa i Omera Wenkerta, a w ostatniej turze - Hiszama al-Sajeda, przetrzymywanego od dziesięciu lat.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
Prezesi największych koncernów turystycznych w Niemczech opowiedzieli się przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec (AfD). Martwią się o sytuację gospodarczą kraju, a szef TUI wprost apeluje do swoich pracowników, żeby w żadnym wypadku nie głosowali na tę partię.
Negocjatorzy z USA poinformowali Ukrainę, że Stany Zjednoczone mogą wyłączyć dostęp do sieci Starlink jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie minerałów - podaje Reuters. Groźbę tę miał ponowić również podczas rozmów w Kijowie wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji Keith Kellogg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas